2018 en sıcak dördüncü yıl oldu!
BİLİM

2018 en sıcak dördüncü yıl oldu!

07-02-2019

Yapılan araştırmalara göre 2018 Dünya tarihindeki en sıcak yıl oldu. Son zamanların en sıcak yılları sırasıyla 2016, 2015,2017 ve 2018 olarak tespit edildi. Yapılan araştırmalara göre bu gidişat daha da yükselen sıcaklıklara neden olacak.

İklim değişikliği daha da hızlanacak!

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi kapsamında toplanan bilim adamları, 6 Ocak tarihinde çok önemli açıklamalar yaptılar. Yapılan araştırmalar neticesinde 20. Yüzyıl için çok iyi veriler bizleri karşılamıyor.

Küresel sıcaklık ortalamalarından 0.79 santigrat daha sıcak bir yıl geçirdik. Bu beraberinde yüksek sıcaklıklar getirirken aynı zamanda kontrolsüz iklim değişimlerini de mümkün hale getirdi.

Temeli 1970’li yıllara dayanan bu ısınma hadisesi, birçok bilim adamının ve topluluğun gündemine geldi. Güney yarım kürede birçok bölgenin sıcaklık rekoru kırdığı bu yılda, Kuzey kutbunda da sıcaklık artışı kontrolsüz seviyede devam etti.

Kuzey yarımkürenin bazı yerlerinde, Yeni Zelenda, Batı Pasifik ve Orta Doğu coğrafyalarında da yine yer yer en yüksek sıcaklık ortalamaları gözlendi.

Yüksek sıcaklıkların daha fazla su buharı bulunduran bulutlara neden olmasıyla birlikte, gündeme kontrolsüz kış ayları da geldi ve çok yoğun yağış alan bölgeler oldu. Bunlar arasında en belirgin felaket hiç şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde yaşandı.

ABD tutulan istatistik verilerine göre 1983’ten bu yana en kötü kış aylarını geçiriyor. Yoğun yağışlar ile imtihan veren Amerika’nın birçok bölgesinde can alıcı yağışlar gözlendi.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/2018-fourth-hottest-year-record

Yorumlar