2019’da gelecek 230 yeni emoji tanıtıldı!
TEKNOLOJİ

2019’da gelecek 230 yeni emoji tanıtıldı!

07-02-2019

Hemen her sene yeni emojilerle kullanıcıların karşısına çıkan Apple, 2019 için 230 adet yeni emojiyi tanıttı. Emoji platformu Emojipedia ile ortak bir çalışma yürüten marka, engellileri ve kadın erkek eşitliğini konu alan yeni emoji tasarımlarıyla birçok kişinin beğenisini aldı.

Engellilere özel yeni emojiler!

Yeni yayımlanan 230 emojide engellilere odaklı birçok yeni tasarım yer alıyor. Kadın ve erkekler için iki farklı tekerlekli sandalye, görme engellilerin yardımcı ekipmanları ve işitme engellilere özel yapılan çeşitli emoji tasarımları bu duyarlı emojiler arasından sadece birkaç örnek.

Yeni emoji dünyasında bizleri çok farklı seçenekler bekliyor. Hemen her karakter içeren emojide; ten rengi ve saç tipi gibi unsurlar değiştirilebiliyor. Kadın ve erkek figürlerin bir arada bulunduğu emoji türlerinde de her iki karakter için tüm kombinasyonları içeren bir çeşitlilik mevcut.

Engellilere gösterilen bu hassasiyet, elbette kadınlara da gösterildi. Plan International isimli bir kuruluş, adet döngüsünün genç bireylere tanıtımı ve Dünya çapında anlatılabilmesi için çalışmalar yaparken; daha önce adet döngüsünü simgeleyen bir emoji başvuru yapmıştı ancak o dönemde bu başvuru kabul görmedi.

NHS Blood and Transplant ile ortak bir ekip oluşturan kuruluş, daha sonrasında daha iyi bir tasarımla tekrar başvuruda bulundu ve kadınların adet döngüsünü temsil eden yeni bir emoji 2019 listesine dahil edildi.

Bu son yapılan ekleme ile birlikte, Unicode bünyesinde bulunan toplam emoji sayısı 136 bini geçmiş bulunuyor.

Kaynak: https://interestingengineering.com/230-new-emojis-for-2019-provides-a-more-inclusive-experience?utm_content=07022019&utm_medium=article&utm_source=rss

Yorumlar