5G teknolojisi hayatımız için ne anlama geliyor?
TEKNOLOJİ

5G teknolojisi hayatımız için ne anlama geliyor?

30-11-2019

5G teknolojisi, önümüzdeki yıllarda bağlantı sistemini tamamen değiştirecek. 5G ile daha hızlı ve daha verimli ve daha güvenli mobil ağ bağlantısı mümkün hale gelecek.

5G teknolojisi, mobil ağ güncellemesinin çok daha ötesine geçecek. İngiltere’de iki tane mobil ağ operatörü, 5G hizmet tekliflerini şimdiden başlatmış durumda. 2019 yılı sonunda İngiltere’nin en büyük dört mobil operatörü daha 5G hizmet tekliflerini vermeye başlayacak. 2020 yılının bahar aylarında ise 5G hizmeti sunulmaya başlanacak ve 2027 yılında İngiltere nüfusunun çok büyük bir çoğunluğu 5G’ye erişebilecek.

5G için yaygın tüketici kabulünün zaman almasına rağmen, işletmeler ve kuruluşların buna hazırlık yapması gerekiyor.

İstatistiklerle 5G teknolojisi

4G ile karşılaştırıldığında 5G, 1000 kat daha fazla veriyi işleyebilecek kapasiteye sahip. Kilometrekare başına ise 100 kat daha fazla cihaza erişim sağlayabilecek ve 100 kat daha fazla veri hızı sunacak.

Ancak 5G’nin sağladığı avantajlar, bağlantı hızının ötesine geçiyor. Çok esnek bir ağa sahip olan 5G; gelişmiş mobil geniş bant (eMBB), büyük makine tipi iletişim (mMTC) ve ultra güvenilir düşük gecikmeli iletişim (URLLC) sunabiliyor. Bu da çeşitlilik gösteren kullanıcı ihtiyaçlarına göre çözüm sağlıyor.

Geliştirilmiş mobil geniş bant (eMBB), UHD video izleyenler, yapay zeka ve makine öğrenimi analizi yapanlar, AR ve VR üzerine çalışanlar için yeni bir çözüm sağlayacak.

Büyük makine tipi iletişimi (mMTC)IoT sensörlerinin iş süreçlerinde kullanılmasıyla, M2M yani makineden makineye haberleşmeye ihtiyaç duyuluyor. 1 GHz altı 5G ile küçük bir depodan, akıllı bir şehire kadar büyük ölçekte ihtiyaçlar karşılanabiliyor.

İşbirlikçi robotlar, dijital ikizler ve otonom araçlarla birlikte, Ultra güvenilir düşük gecikmeli iletişim (URLLC) ihtiyacı artıyor. URLLC ile hızlı bir iletişim kurularak, sistemlerin güvenilir ve güvenli bir şekilde çalışması sağlanıyor.

5G’nin işletmelerin çalışma şeklini değiştiriyor

Altyapının yönetilmesi ve daha verimli hale getirilmesi

Öngörücü bakımın iyileştirilmesi

Üretim ekipmanının uzaktan izlenmesi ve bakımı ile risklerin azaltılması

VR ve AR ortamlarını kullanarak yerinde eğitim

Tedarik zinciri boyunca malları izlemek ve yönetmek

Yorumlar