5G uygulamaları neler?
TEKNOLOJİ

5G uygulamaları neler?

29-08-2019

Yeni nesil telefon teknolojisi 5G’nin 2020 yılının sonuna kadar tamamlanıp kullanılmaya başlanması öngörülüyor. Bu nedenle 5G’nin faydalarını söyleyebilmek için henüz çok erken. 5G her geçen gün farklı bir haberle karşımıza çıkıyor. Peki, 2025 yılında 5G ne durumda olacak? 5G hangi alanlarda kullanılacak?

Şirketler, 2025 yılına kadar 5G ağında oldukça fazla sayıda müşteriye sahip olmayı bekliyor. New York Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi Dekanı Dr. Babak Beheshti, ağ bağlantılı cihazların giderek artması sonucu kullanıcıların 5G’yi dört gözle bekleyeceğini söylüyor.

Yüksek hızlı bağlantıdan faydalanabilmek adına birçok gelişme yaşanıyor. 5G’nin güvenilir ve yüksek hızlı bağlantısıyla, kullanıcılara evlerinin veya otomobillerinin durumunu izleyebilme, sağlıklarını kontrol edebilme gibi faydalı yenilikler getirecek. Akıllı şehirlerden daha akıllı evlere ve yapay zekadaki önemli gelişmelere kadar birçok şey değişecek.

Akıllı arabalar

5G'nin geleceği hakkında tahminde bulunan Sylvain Rochon, “2025 yılında yollarda daha az sayıda otomobil olmasını bekliyoruz” dedi. 5G ile otomobiller daha akıllı hale gelecek. Arabalar daha fazla sensöre sahip olacak. Bu sensörler, park etmeye, şeritte kalmaya veya kazaları önlemeye yardımcı olacak. Sensörler birbirine 5G ile bağlanacak. Bu sayede güvenli ve hızlı sürüş gibi yeni değişiklikler getirecek.

Akıllı şehirler ve akıllı evler

Nüfusun artmasıyla trafik sorunu da artıyor. Yapılan araştırmalar, bir yere ulaşma süresinin artmaya devam ettiğini gösteriyor. Uzmanlara göre, trafik yönetimine ihtiyaç var. BroadbandNow tüketici politikası uzmanı Tyler Cooper, yapay zekanın kullanımıyla trafik yönetim sistemlerinin sağlanacağını söyledi.

Yapay zeka, trafiği bölgesel olarak yönetmeye yardımcı olabilecek. Bu sistem, teorik olarak trafik sıkışıklığını önleyebilecek. Ayrıca 5G ve yapay zeka, araçların hareketini ve trafiği otomatik olarak yönlendirmek için arabaların hızlarını proaktif olarak ayarlayabilecek.

Daha da ileri gidersek, akıllı elektrik şebekeleri enerji verimliliğini artıracak ve gelişmiş güvenlik sistemleri olacak. Cooper, Bluetooth, Wi-Fi veya diğer iletişim teknolojilerinde yaşanan kapsama sorunlarını da ele aldı. Bu sorunlara karşılık, 5G’nin daha fazla cihazla bağlantılı olmasına izin vereceğini söylüyor.

Daha hızlı telefonlar

Motorola ürün başkan yardımcısı olan Dan Dery, 2025 yılında, 5G’nin mobil bağlantıyı güçlendireceğini ve milyarlarca mobil cihaz için akıllı telefon deneyimini artıracağını söyledi. Dery, 5G’nin sunacağı 4K canlı yayın, görüntülü sohbet, gecikmesiz oyun ve sanal gerçeklik teknolojisini en önemli yenilikler olarak görüyor. 5G ile video indirmek ve veri paylaşımı daha hızlı olacak. 5G yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. Şu an mevcut olan teknolojiden 10 kat daha hızlı olması bekleniyor. Bu demek oluyor ki, indirme hızı saniyede 10 gigabite çıkacak.

İletişim

AT&T Business şirketinin pazarlama başkanı Mo Katibeh’e göre 5G ayrıca, iletişim kurma biçimimizi de değiştirecek. Sensörler daha küçük boyutlu olacak. AR / VR gözlükleri yaygın olarak kullanılacak. Akıllı telefonların arama motorlarına sorular yazmayacaksınız çünkü kişisel sanal asistanlar her zaman yardımcınız olacak.

Dijital gizlilik uzmanı Ray Walsh, gerçek zamanlı video konferans sistemi, sanal ve artırılmış gerçekliğin 2025 yılına kadar daha yaygın hale geleceğini öngörüyor. Uygulamalar üzerinden sohbetin yerini artırılmış gerçeklik cihazları alacak. Böyle bir ortamda kullanıcılar sosyalleşecek. Çevrimiçi sanal gerçeklik ortamlarında buluşmalar artacak ya da hiç evden çıkmadan arkadaşlarınızla salonunuzda sohbet edebileceksiniz.

Artırılmış gerçekliğin geleceği

Şirketler, artırılmış gerçeklik (AR) destekli gelişmelerin çeşitli alanlarda geliştirilmesine öncelik veriyor. Bununla birlikte AR teknolojisi sınırlı ve basit. 5G ise bunu değiştirecek. Teknoloji, çok daha fazla bilgi işlem gücüne sahip sistemlerde gerçek zamanlı uzaktan yönetime izin verecek. Böylece verilerin aktarımı daha hızlı olacak.

Küçük kameralar, giysilerden arabalara, kapı zillerine kadar yerleştirilebilecek. Bu kameralardan gelen veriler, 5G’nin hızıyla, yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntüler oluşturabilecek.

Tıpta 5G

IBM genel müdürü Steve Canepa, 5G’yi tıpta erişimi artıracak önemli bir gelişme olarak görüyor. Canepa, “Doktorlar 5G ile robotik cerrahi cihazlarını kullanabilecek. Üstelik 5G, uzaktan videoyla hasta tedavilerini de mümkün kılacak.” dedi. 5G sağlık alanında engelleri ortadan kaldıracak ve dünyadaki kaliteli sağlık hizmetlerine erişimi geliştirecek.

Yorumlar