8 Mart dünya kadınlar günü Dijitron TV’de kutlanır!
TEKNOLOJİ

8 Mart dünya kadınlar günü Dijitron TV’de kutlanır!

08-03-2019

8 Mart Dünya Kadınlar gününde teknolojiye damga vuran 4 kadın ile karşınızdayız. Varlıklarıyla insanlığı ileriye götüren ve Dünya’nın her neresinde her ne koşulda olursa olsun saygıyı ve sevgiyi hak eden kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerimizle Dijitron TV ailesi olarak kutluyoruz. 8 Mart kadınlar günü sadece temsili, onlar her gün özeller!dokunan 

Dijitron TV olarak teknoloji dünyasında iz bırakmış 4 kadın mucidi bu yazımızda derledik.

Bulaşık makinesinin kadın mucidi: Josephine Cochrane

Patenti 1886 yılında alınan bulaşık makinesi, porselenlerinin hizmetçisi tarafından yıkanırken kırılması üzerine sinirlenen bir kadın tarafından icat edilmiştir. Bulaşık makinesinin mucidi Cochrane, ilk başlarda sıcak suyu basınç altında bulaşıklara fışkırtan bir mekanizma icat etmiş. Sonrasında bunu sıcak su sistemleriyle entegre hale getirmiş. İlk başlarda sadece otel ve lokantalara satılan bulaşık makinesi, yaygınlaşan sıcak ve soğuk su şebekeleri sayesinde hepimizin evinde bulunmaktadır.

Araba camı sileceğinin kadın mucidi: Mary Andreson

Günümüzde hemen her arabada olan cam silecekleri, bundan bir asrı aşkın bir süre öncesinde bir kadın tarafından bulundu. 1900’lü yıllarda gündeme gelen kar ve yağmurdan dolayı sürücülerin görüş mesafesinin kapanması sorunu, Andreson tarafından geliştirilen analog cam sileceği ile ortadan kalktı. Başlarda dikkat dağınıklığı yarattığı öne sürülen bu ürün, sonrasında çok büyük ilgi gördü ve 1917 yılında otomatik araç cam silecekleri geliştirildi. Patenti de yine kadın mucit tarafından alındı.

İşaret fişeklerinin kadın mucidi: Martha Coston

Günümüzde askeri operasyonlar bünyesinde haberleşmek, standart gezilerde ilgi çekmek veya eğlence maksadıyla kullanılan işaret fişekleri bundan onlarca yıl önce Martha Coston isimli bir kadın mucit tarafından icat edildi. Eşi Benjamin Coston bilimsel çalışmalar yürütürken kendisiyle evlendi ve henüz eşi 21 yaşında vefat ettiğinde 4 tane çocuğu vardı. Kısacası günümüzde PUBG oyununa bile konu olan işaret fişekleri çok zor şartlarda yaşayan bir anne tarafından icat edildi. Eşinin notları arasında denizciler için tasarlanan fişek modelini gören ve çalışmalar yapan Coston, bu projeyi ilerleterek 10 yıl sonra ABD hükümetine satışını gerçekleştirdi. Günümüzde patent sahibi ABD ordusu olarak bilinmektedir.

Çelik yeleğin kadın mucidi: Stephanie Kwolek

Dünya kadınlara çok şey borçlu. Günümüzde kolluk kuvvetleri tarafından istisnasız olarak kullanılan çelik yeleklerin temelini, bundan onlarca yıl önce yine bir kadın atmıştır. Kelvar adı verilen oldukça büyük bir mukavemet gücüne sahip olan madde, kurşun geçirmez ürünlerin yapımında kullanılmak üzere Kwolek tarafından icat edilmiştir. Yıllar süren çalışması neticesinde, 1963 yılında ürünün tam kimyasal yapısını tespit etmeyi başarmıştır. Günümüzde ise bu sert madde halat ve yük taşıyıcı bağlantılarında kullanılmaktadır.

Yorumlar