Acil etkinleştirmeniz gereken 5 Google gizlilik ayarı!
TEKNOLOJİ

Acil etkinleştirmeniz gereken 5 Google gizlilik ayarı!

25-07-2019

Teknoloji devi Google, internet aramasından e-postaya, takvimlere, akıllı asistanlara, haritalara ve konum verilerine kadar günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde. Durum böyle olunca, bizler hakkında bilmesi gereken bilgilerden çok daha fazlasını biliyor. Hatta bazı durumlarda, bu bilgilerin bir kısmını başkalarıyla da paylaşabiliyor.

Hayatlarımızı çevrimiçi yaşıyoruz. Ancak bu durum, hayatlarımızın bizim iznimiz olmadan başka kişilere açık bir kitap olmasını gerektirmiyor. Google veri sızıntılarını kilitlemek için bazı temel adımlar atmamız gerekiyor. İşte bu yazımızda, bulunan 5 temel yöntemle gizliliğinizi koruma altına alabilirsiniz.

1. E-posta izlemeyi engelleyin

Günümüzde, hemen hemen hepimizin bir e-posta hesabı var. Ancak, hayatımızda birçok kolaylık sağlayan ücretsiz e-posta hizmeti, veri gizliliğimiz söz konusu olduğunda canımızı sıkabilecek durumlarla karşılaşmamıza sebep olabilir. Örneğin; bir pazarlama şirketi, size gelen herhangi bir postanızı ne zaman ve  kaç kez açtığınızı ayrıntılı bir şekilde size söyleyebilir. Hem pazarlama şirketleri hem de bireyler tarafından kullanılan bu tekniğe piksel izleme denir. Neyse ki, bu gibi istenmeyen durumları önlemenin Gmail’de kolay bir yolu var.

Gmail hesabınıza giriş yaparken, sağ üst köşedeki ‘dişli ikona’ tıklayın. Ardından "Ayarlar" ı seçin. Ayarlar sekmesinde, "Resimler" satırını görene kadar aşağı kaydırın. Bu sekmeden, "Bilinmeyen kaynaktan gelen resimleri görüntülemeden önce sor" u seçin. Son aşama olarak, sayfa değişiklikleri kaydedin.

2. Konum izlemeyi durdur

Google'ın ne zaman nerede olduğumuzu bilmesi başka bir gizlilik açığıdır. Bu açıklık, “Konum Geçmişi” olarak adlandırılan küçük bir özellik ile oluşur. Google, konumumuz açık olduğunda; kişiselleştirilmiş haritalar, ziyaret ettiğimiz yerleri temel alan öneriler ve daha fazlasını bizlere sunmak için, belirli bir Google hizmetini kullanmadığımızda bile cihazlarımızla nereye gittiğimizi izler. 

Neyse ki, Google şirketinin bu hizmetinin tatsız yönünü kontrol altına alabilirsiniz. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ekranın sağ üst köşesindeki dairesel simgeye tıklayın. Sonra, "Google Hesabı"> "Veri ve kişiselleştirme"> "Konum Geçmişi"> 'ni tıklayın. Ardından "Duraklatıldı" seçeneği aktif edin.

3. Google ses kayıtlarını sonlandırın

Google, bir tarayıcıdan daha fazlasıdır. Şirket aynı zamanda , konuşmalarımızı gerçek kişilere dinletebilmemizi ve gönderebilmemizi sağlayan ses kontrollü Google Asistan'dan da sorumludur. Google, 'Ok Google' ve mikrofon simgesine dokunma gibi sesli aktivasyonları kullandığımızda, birkaç saniye önceden sesimizi kaydetmeye başlar.

Google’ın bu kayıtları kaydetmesini istemiyorsanız şu aşamaları takip edebilirsiniz. "Veri ve kişiselleştirme" sayfanızı açın. Ardından "Ses ve Ses Etkinliği" seçeneğini tıklayın. Bu sekmenin, "Duraklatıldı" olarak değiştirildiğinden emin olun.

4. Satın alma geçmişinizi silin

Gmail kullanıyorsanız, Google’ın geçmiş alışverişlerinizi kesinlikle takip ediyor. Bu takibi sonlandırmak için yaptığınız alışverileri listenizden silebilirsiniz. Ancak; şu anda bu koleksiyonu tamemen kapatmanın bir yolu yok. Yalnız oluşmuş verileri şu şekilde silebilirsiniz. Alışveriş geçmişinizi  silmek için ‘https://myaccount.google.com/purchases’ adresine gidin ."Gmail onayları" na bakın. Ardından, kaldırmak istediğiniz öğeye tıklayın, ardından "SATIN ALMAYI KALDIR"> "E-POSTA GÖSTER"> "Diğer" (ekranın sağ tarafındaki üç dikey nokta)> "Bu mesajı sil" i seçin. Ve evet, işlem tamam!

Ancak, listedeki her bir öğe için bu işlemleri yapmak zorundasınız. 

5. Google arama motorunu en az seviyede kullanın

Google ayarlarına gerek kalmadan gizliliğinizi korumanın genel bir yöntemi daha var. Bu yöntem,  arama  motoru olarak Google’ı kullanmak yerine; , DuckDuckGo arama motorunu kullanmak. DuckDuckGo kişisel gizliliğe önem veren, kullanıcıların IP adreslerini kaydetmeyen bir arama motorudur.

Bir şeyi aratmak için Google’ı kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa , bu aramaları Google Hesabınız açık olduğunda yapmayın. Hesabınız açık iken arama yapmak, bu aramalarınızı büyük olasılıkla gerçek adınızdaki Google Hesabınızla ilişkilendirir. Ekstra bir önlem olarak ise,  Google Hesabı dışındaki tüm ihtiyaçlarınız için Firefox gibi tamamen farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz. 

Yorumlar