Aerojel en yeni ve güçlü yalıtım malzemesi olabilir!
BİLİM

Aerojel en yeni ve güçlü yalıtım malzemesi olabilir!

14-02-2019

Pemsylvania Üniversitesi ve California Üniversitesi bünyesinde çalışan bir ekip tarafından, uzay teknolojilerine odaklı olarak kullanılmak üzere yenilikçi bir yalıtım malzemesi keşfedildi. “Aerojel” olarak adlandırabileceğimiz madde türlerine odaklı olarak yapılan çalışmada, dayanıklı ve hafif bir yalıtım unsuru tespit edildi.

Aerojel emsallerine nazaran çok daha dayanıklı!

Katı formda diyebileceğimiz, hissedilen ve görülebilen bu madde türü “havadan daha hafif katı” olarak adlandırılıyor. Yapılan araştırmalara göre bu maddenin alt yapısında %99 oranına varan büyük bir boşluk bulunuyor. Madde yalıtım konusunda günümüz teknolojisinin bizlere sunduğundan çok daha fazlasını sunabiliyor.

15 Şubat tarihinde düzenlenecek olan Bilim Araştırmaları Etkinliği için araştırmalarını sürdüren ekip, bu maddenin ısıya maruz kaldığında kendisini çok iyi şekilde muhafaza ettiğini tespit etti. Bin derece gibi ciddi sıcaklıklarda bile kendi mukavemet derecesinden ödün vermeyen madde, uzay teknolojilerinde kullanılmaya hazırlanıyor.

Madde oldukça hafif. Bu hafif maddeyi üretmenin maliyeti ise tahmin edilenden çok daha fazla. Bu uzmanların şimdilik tek çekincesi diyebiliriz. Uzmanlar bu maddenin ısıya karşı gösterdiği duruşu hayranlıkla izliyor.

Madde üzerinde birçok farklı deney yapıldı. Bunların bir tanesini örnek olarak verelim. 2 santimetre kalınlığında bir Aerojel üzerine canlı bir çiçek konumlandırıldı. Ardından altından standart bir alev verildi ve gözlem süreci başladı. 15 dakika sonrasında katmanın en üstü sadece 45 dereceydi ve çiçek neredeyse hiç zarar görmedi.

Bu madde türü bünyesinde bulunan boşlukları ince altıgen bor nitrür tabakası ayırmaktadır. Aynı çift camlı pencere mantığında olan mantık, burada da ısının aktarımını önlemektedir.

Uzmanlar bu maddeyi uzay yolculuklarında sürtünmeden dolayı oluşan ısı sorununu gidermek maksadıyla kullanmayı planlıyor. Birçok araştırmacı bu ürünün sade bir kullanıma uygun olmadığını savunup, birkaç materyal arasına konması gerektiğini düşünüyor.

KAYNAK: https://www.sciencenews.org/article/new-insulation-material-weightless-durable-extreme-heat

Yorumlar