Akıllı saat ile EKG çekebilirsiniz
SAĞLIK

Akıllı saat ile EKG çekebilirsiniz

19-02-2019

Akıllı saat ile EKG çekme özelliği Apple Watch 5S ile hayatımıza girmişti. Sadece ABD’de kullanılabilen u özellik, diğer ülkelerde de test edilmeye başlandı.

Akıllı saat ile EKG takibi

Akıllı saatler özellik bakımından son dönemde hemen hemen birbirinin aynısı olmaya başlamıştı. Arama, müzik kontrol etme, spor verileri gibi standart özelliklerle karşımıza çıkmaktaydı. Ancak Apple Watch ailesinin son üyesi olan 5S EKG çekebilme özelliğiyle büyük bir yeniliği hayatımıza getirdi.

Birçok hastalıkta erken teşhisi sağlayan EKG’ler bilindiği gibi hastanelerde yapılabilmekteydi. Ancak Apple Watch 5S, bu özellikle akıllı saat kullanıcının kalp verilerinin elektriksel aktivitesini izleyebiliyor. Üstelik bu verilerin analiz edilerek, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı hakkında bilgi verebiliyor.

Böylelikle kullanıcı akıllı saat ile kendi sağlık verilerini takip edebiliyor. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında hastaneye gidilerek erken teşhisin sağlanmasında rol alıyor.

İlk olarak ABD’de kullanıma sunulan bu özellik, artık diğer ülkeler için de test edilmeye başlandı. Ancak Apple tarafından bu özelliğin hangi ülkelerde, hangi tarihlerde sunulacağı konusunda bilgi verilmedi.

Yorumlar