Akıllı telefonlar gıda ihtiyacından daha önemli!
TEKNOLOJİ

Akıllı telefonlar gıda ihtiyacından daha önemli!

05-12-2018

University at Buffalo’da yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, üniversite öğrencileri akıllı telefonlarını yemek yemeye tercih ediyor.

Üniversite öğrencileri yemek yerine telefonlarını seçiyor

University at Buffalo’da klinik psikoloji dalında doktora öğrencisi olan Sara O’Donnell ve Profesör Leonard Epstein tarafından yürütülen çalışma sonucunda, akıllı telefonların gıda, ilaç ve alkol gibi istek uyarıcı bir davranış olduğu görüldü.

Deney sırasında, 18 ila 22 yaşları arasındaki 76 öğrencinin, iki veya üç saat boyunca gazete okuması istenildi. Bu süreçte yemek yemelerine ve telefona dokunmalarına izin verilmedi.

Daha sonra katılımcılara, akıllı telefonları ve favori atıştırmalıklarının 100 kalorilik porsiyonları arasında seçim yapması istenildi.

Deneyin sonucunda, gıda ve akıllı telefonlarından yoksun kaldıklarında, öğrencilerin akıllı telefonlarını kullanmak için daha fazla motive oldukları gözlendi.

O’Donnell: “Sonuçlardan çok etkilendik. Öğrencilerin akıllı telefonlarına bu kadar istekli erişmeye çalışmaları bizleri şaşırttı. Araştırma, akıllı telefon bağımlılığı konusunu araştırmaya henüz yeni başlıyor. Akıllı telefon bağımlılığı geçerli bir tanıya dönüşürse, bireylerin akıllı telefon arzuları yüksek olacak, tıpkı alkol kullanım bozukluğu olan kişilerin yüksek oranda alkol arzuları olduğu gibi.” dedi.

Kaynak: https://www.geek.com/tech/study-college-students-choose-smartphones-over-food-1763856/?source

Yorumlar