AMOLED ekran nedir?
TEKNOLOJİ

AMOLED ekran nedir?

17-08-2019

Birçok akıllı telefonda kullanılan AMOLED, bir ekran teknolojisidir. Peki, Samsung tarafından geliştirilen AMOLED ekran teknolojisi ne anlama geliyor? Cevabı yazımızda.

AMOLED ekran nedir?

AMOLED, “Active Matrix Organic Light Emitting Diodes” in kısaltmasıdır.  OLED ekran türünden olup, "Aktif Matrisli Organik LED" anlamı taşıyor. Aktif Matris, ekranın arkasındaki elektronik uygulamayı temsil ediyor. OLED ise renkleri aydınlatmak ve göstermek için LED’ler, karbon ve diğer maddelerden yapılmış organik bir bileşik kullanıldığı anlamındadır.

OLED ve AMOLED arasındaki farklar nedir?

Organik malzeme içinde LED bulunduran OLED, hem pasif matris hem de aktif matris ile kullanılabiliyor. Pasif matris yapısına PMOLED (Passive-Matrix OLED) deniliyor. PMOLED, depolama kapasitörü olmayan elektronik bir uygulamadır.

OLED’in aktif maktris yapısı da AMOLED olduğundan aralarında bir fark yoktur. AMOLED’in elektronik sürücüsü bir depolama kapasitörüne sahip. Diğer ekran türlerinde arka aydınlatma kullanılıyor. Ancak AMOLED ekranda arka aydınlatma yerine her piksel ayrı ayrı aydınlatılarak görüntü oluşumu sağlanıyor. Bu sayede koyu renklerin açık renkte görünme sorununu ortadan kaldırıyor. AMOLED ekranın avantajları, parlak renkler ve güçlü kontrast oranıdır.

AMOLED ekran mı LCD ekran mı daha iyi?

Kimileri AMOLED’in daha iyi olduğunu düşünürken, bunun aksini söyleyenlerde bulunuyor. Ancak bu iki ekran teknolojisinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Maddeler halinde bunları inceleyelim.

► AMOLED ekranlar, piksellerin her birini bağımsız olarak aydınlatabiliyor veya aydınlatma yapmıyor. Böylece LCD (sıvı kristal ekran) ekranlardan daha iyi ve daha doğal renkler sunabiliyorlar. LCD ekranlarda, renk üretimi için beyaz ışığı engelleyen bir arka ışık ve bir piksel paneli kullanılıyor. LCD ekran teknolojisi AMOLED ile aynı doğal renkleri sunamıyor.

► AMOLED ve LCD ekranların parlaklık seviyeleri de farklıdır. Bu durum renklerin üretim farklılığından kaynaklanıyor. AMOLED ekranlarda piksellerin her birinin kendi küçük ışık kaynağı bulunuyor. LCD’de genellikle ekranın arkasında lambalar tarafından sağlanan arka ışıklar bulunuyor. Bu nedenle LCD ekranlar, daha yüksek parlaklık sunma eğilimindedir.

► AMOLED ekran, güç tüketimi konusunda LCD’den daha verimlidir. AMOLED, ekranı kullanırken siyah olarak gösterilmesi gereken alanların arka kısmında bulunan LED’ler kapatılarak enerji harcanmıyor. LCD’de ise ekranın parlaklığını sağlayan pikseller her durumda açık kalmak zorunda.  LCD’ler gösterdikleri görüntü türünden bağımsız olarak sabit güce ihtiyaç duyuyorlar.

► AMOLED ekranların piksellerinde organik bir bileşen bulunuyor. Bu, AMOLED ekranların kullanım ömrünün LCD’lerden daha düşük olduğu anlamına geliyor.

► OLED teknolojisinin maliyeti fazladır. Yani AMOLED ekranlarının üretimi LCD’lerden daha pahalıdır.

AMOLED ve IPS LCD

Sıvı kristal ekranlar için bir ekran teknolojisi olan IPS LCD (In-Plane Switching Liquid Crystal Display), geleneksel TN (kıvrımlı nematik etki) LCD’lerin sınırlamalarını kaldırmak için tasarlandı. IPS LCD, görüntünün doğal olmasını sağlayan parlaklık, kontrast, renkler ve daha geniş bir görüş açısı sunuyor. Her iki ekran teknolojisinin de güçlü ve zayıf yanları bulunuyor. Bu nedenle AMOLED ve IPS LCD arasında net bir üstünlük yoktur diyebiliriz.

Yorumlar