Arılar temel matematik konularını öğrenebilir!
BİLİM

Arılar temel matematik konularını öğrenebilir!

09-02-2019

Avustralya’da yer alan Melbourne RMIT Üniversitesi bünyesinde yapılan bir çalışmayla, arıların toplama ve çıkarma öğrenebileceği ortaya çıktı. Peteklerde harikalar yaratan bu küçük hayvanlar, eğitildikleri takdirde matematiğin bir parçası olabiliyorlar.

Bal arılarının matematikle olan imtihanı göz kamaştırıyor!

Birçok farklı bal arısı ile yapılan çalışmada çok büyük ilerleme kaydedildi. Dünya tarihiyle benzer olmakla birlikte 400 milyon yıldan buyana çeşitli türevleriyle birlikte evrimleşen arılar, günümüze gelinceye kadar birçok farklı varyasyonda doğaya katıldılar.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmayla birçok hayvanın sayıları anladığı ve algıladığı tespit edilmiştir. Günümüz doğal yapısında örümcekler, şempanzeler ve bazı papağanlar sadece toplama ve çıkarma işlemi yapabilen ender hayvanlar listesinde yer almaktadır. Yapılan bu yeni çalışmayla arılarında bu gruba dahil olabileceği tespit edildi.

Arıların eğitiminde renkler baş rol oynuyor!

Binlerce arının incelenmesinden sonra çalışmaya yön verecek olan 14 arı seçildi ve eğitim için metotlar ortaya kondu. Arılara matematik eğitimi vermek için “sarı” ve “mavi” renkler kullanılıyor. Sarı renk arılar için çıkarma işlemini sembolize ediyor. Mavi ise toplamayı temsil ediyor.

Arılar ilk test aşamasında Y formatlı bir labirentle karşılaştılar. Karşılarına sunulan nesnelerin sayılarını başlangıçta ayırmaya çalışan arılar, iki şıklı bir teste tabi tutuldular. Ödül ve cezaların bulunduğu bu sistemde her doğru seçim için arılara bir damla şeker soyu verildi. Yapılan her yanlış tercihte ise arılara bir damla kinin verildi.

Arılar ilk test aşamasında sayıca çoğunlukta olan tarafın mavi olmasına bağlı olarak seçim yapmak zorunda bırakıldılar ve ödül-ceza sistemiyle bu şekilde yetiştirildiler.

Bu yapılan çalışma neticesinde arıların temel matematiğin ilk adımları için %63 ile %72 arasında başarılı oldukları tespit edildi. Projenin baş yazarı Scarlett R. Howard, henüz sürecin tamamlanmadığını ve çalışmaların daha büyük sayısal verilerle devam edeceğini belirtti.

 

Kaynak: https://ravallirepublic.com/news/science/article_d4c9933c-03c5-5061-8b37-08b43c6ca612.html

Yorumlar