Çin Mars’a uzay aracı gönderecek

17/01/19

Çin, Mars’a uzay aracı göndererek bir ilke imza atacak. Uzay araştırmalarındaki 10 yıllık planlamayla Çin, uzay çalışmalarına hız veriyor.

Laboratuvarda et üretildi

16/12/18

İsrail kökenli Aleph Farms’tan bilim insanları, hayvanları kesmeden laboratuvarda geliştirilen ilk eti başarılı bir şekilde üretti.

Türkiye Uzay Ajansı kuruldu

13/12/18

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kapsamında Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. 20 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüşmesiyle, Türkiye Uzay Ajansı’nın görev ve yetkileri Resmi Gazete’de açıklandı.

NASA’nın InSight aracı göreve başladı

08/12/18

NASA'nın InSight gemisi geçtiğimiz haftalarda Mars'a ulaştı. Zemin analizleri ve çeşitli testler yapması için donatılmış olan robot kol artık aktif olarak çalışmaya başladı.

Gerildikçe kalınlaşan materyal üretildi

06/12/18

Fiziğin temel kuralları bize bir cismin gerildikçe inceldiğini söyler. Leeds Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, gerildiğinde tam tersi davranış sergileyen yeni bir materyal ürettiğini açıkladı.

InSight Mars’a iniş yapacak

25/11/18

26 Kasım Pazartesi günü InSight, kızıl gezegenin atmosferine girmiş olacak. Şimdi, NASA ekibi iniş için son hazırlıklarını yapıyor.

Uzaydan internet projesi için izinler alındı

17/11/18

Elon Musk’ın şirketi Space X, uzaydan internet projesi Starlink için gerekli izinler alındı. Böylelikle kullanıcılara uzaydan internet hizmeti sağlamak için bir adım daha atılmış oldu.