Bilimin Öncüleri - Marie Curie
VİDEO

Bilimin Öncüleri - Marie Curie

20-08-2019

7 Kasım 1876'da Polonya’da doğan Fransız kimyager ve fizikçi Marie Curie radyoaktivite konusunda yaptığı çalışmalarla iki kez Nobel Ödülü aldı. Nobel Ödülü alan ilk kadın ve bu ödülü iki kez almayı başaran ilk bilim insanı olmasıyla Curie, bilim tarihinde ayrı bir öneme sahiptir.

1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra 1897’de Henri Becquerel’ın duyurduğu, uranyum tuzlarının yaydığı, sonraları radyoaktivite olarak adlandırılacak ışın üzerine detaylı araştırmalar başlattı.

Fakat o yıl ilk kızı Irene’in dünyaya gelmesiyle çalışmalarına ara vermesi gerekti. 1898 başlarında çalışmalarına hız veren Marie, toryumun da bu ışınları yaydığını fark etti. Bu noktada eşi Pierre de kendi çalışmalarını bırakarak Marie’ye yardım etmeye başladı.

Temmuz 1898’de Marie Curie ve eşi, uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan yeni bir radyoaktif element olan polonyumu bulduklarını açıkladılar. Radyoaktivite alanındaki çalışmalarından dolayı, radyoaktivite birimine "cruie" denilmektedir.

Hayatı boyunca bilim çalışmalarına önem veren Marie Curie, aldığı ödülleri bile laboratuar çalışmaları için harcadı.

Çalışmaları nedeniyle aşırı miktarda radyasyona maruz kalan Curie, kanser hastalığına yakalandı. 1934 yılında Fransa'nın Savoy kentinde kan kanserinden hayatını kaybetti. Curie, bilim için ölen kadın olarak bilinmektedir.

Yorumlar