Bitcoin’in sidechain’i olan Liquid artık kullanımda
TEKNOLOJİ

Bitcoin’in sidechain’i olan Liquid artık kullanımda

12-10-2018

Blockstream firması 3 yılı aşkındır ‘Liquid’ isimli Bitcoin blockchain ağının bir sidechain’i (yan zinciri) üzerinde çalışıyordu. Liquid’in hayata geçmesinin ardından Bitcoin’de birkaç saat içerisinde yaşanan %4’lük değer kaybının ardından gözler Liquid’e çevrildi.

Geçen yapım aşaması sürecinde Blockstream 23 Bitcoin para dönüştürme ve transferi sistemiyle Liquid için anlaşmaya vardı. Bu sistemler;

Altonomy, Atlantic Financial, Bitbank, Bitfinex, Bitmax, BitMEX, Bitso, BTCBOX, BTSE, Buull Exchange, DGroup, Coinone, Crypto Garage, GOPAX (operated by Streami), Korbit, L2B Global, OKCoin, The Rock Trading, SIX Digital Exchange, Unocoin, Xapo, XBTO ve Zaif olarak açıklandı.

Blockstream CSO’su Samson Mow: “Liquid, daha güvenli ve hızlı ticaret yapabileceğiniz bir Bitcoin ekosistemini sağlayacak” dedi.

İlgili Haber: Spotify 10. yılında son 10 yılın ‘en’lerini paylaştı

Liquid nasıl kullanılacak?

Liquid kullanımı için kripto para borsaları üzerinden Bitcoin’inizi LBTC’ye dönüştürmeniz yeterli. Sisteme gönderildikten sonra, borsalar parayı hem daha güvenli hem de ana Bitcoin zincirinden çok daha hızlı bir şekilde transfer edebiliyor.

Bitfinex'in CTO'su Paolo Ardoino, yaptığı açıklamada, "Eğer ticaretle uğraşanların ihtiyacı olan bir şey varsa o da paranın aktarım hızdır. Liquid bunu başarıyla karşılar. Liquid’lerin anlık yerleşimleri, kullanıcılarımızın Bitcoin biriminde daha hızlı para çekmesine ve göndermesine imkan tanıyacak böylece daha iyi fiyatlandırma elde etmelerini sağlayacak." dedi.

Bunun da ötesinde, önümüzdeki haftalarda Blockstream, Liquid işlemleri için özel olarak yapılmış bir cüzdanı piyasaya sürecek.

Mow, Liquid’in geleceği ile ilgili olarak: “Günde milyarlarca dolar değerinde Bitcoin transferini sağlayacak bir potansiyele sahibiz." dedi.

Teknoloji şu anda hayatta olsa bile, platformun bu tür bir ölçeğe ulaşmadan önce gitmesi gereken çok uzun bir yol var. Blockstream ekibi, Liquid'i daha fazla platforma entegre etmek için exchange'ler ve cüzdanlarla çalışmaya devam edecekler.

 

Kaynak: https://www.coindesk.com/sidechains-are-bringing-icos-to-bitcoin-and-that-might-change-crypto-funding/

Yorumlar