BMW, Almanya’da ‘Otonom Sürüş Kampüsü’ açtı
ULAŞIM

BMW, Almanya’da ‘Otonom Sürüş Kampüsü’ açtı

16-04-2018

Alman otomobil devi BMW, Otonom Sürüş Kampüsü‘nü 11 Nisan Çarşamba günü Bavyera kasabası Unterschleissheim’da açtı.

BMW, 2021 yılına kadar otonom araçlarını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Tüm şirketin kendi kendine sürüş teknolojisini ve test tesislerini bir lokasyona taşıma kararı 2017’nin başında alındı. Kampüs, 23.000 metrekareden oluşuyor ve 1.800 çalışanı bulunuyor.

BMW, küçük bir test pistinde gazetecilere BMW 7 Serisi prototipini sunarak, gelecekteki otomobilleri nasıl hayal ettiklerine dair bilgi verdi.

BMW’de otomatik sürüşün geliştirilmesinden sorumlu Dirk Wisselmann, “Bu araç aslında geleceğe dair bir bakış. Seviye 5’in bir vitrin olacağını söylemiştik. Seviye 5 en yüksek beklenti. Bu demektir ki; bu araç, bugün araba kullanan birinin karşı karşıya kalacağı tüm sürüş durumlarıyla başa çıkabilir. Gerçeği söylemek gerekirse biz başlangıçta aracımızı otoyolda ve muhtemelen kendi şehirlerimizde de süreceğiz. Fakat hedefimiz tüm sürüş durumlarına uygun, yetenekli otomobiller yapmaktır” dedi.

Mühendislerden Otonom Sürüş Kampüsü’nde deneme

BMW’nin araç seviyesi kategorilerinde, 0 seviyesindeki bir aracın hiçbir sürüş destek sistemi yok. Günümüzdeki modeller, otonom sürüşün öncüsü kabul edilebilecek sürüş destek sistemleriyle donatılmış 2. seviyedeler. Firma, 3 yıl içerisinde 5. seviyeye ulaşacağına inanıyor.

Mühendisler çarşamba günü, otomobillerin bir gün akıllı telefon uygulamasıyla, seçilen kalkış noktalarından nasıl çağrılabileceğini, bağımsız şekilde sürülen boş bir araç ile gösterdi. Bir BMW mühendisi boş sürücü koltuğunun yanına geçtiği zaman, aracın motoru yalnızca onun emniyet kemeri takılı olduğunda çalıştı.

Wisselmann, Reuters’a şunları söyledi:

“Biz bu proje üzerinde on yıldır çalışıyoruz. Ben kişisel olarak 2004’ten beri ilgileniyorum. Gerçekten güvenli araçları pazara sunma konusunda bizim için doğru zamanda olduğumuzu düşünüyoruz ve güvenli bir şekilde geliştirdiğimizden emin olmak için zaman harcıyoruz. Eğer ötekiler daha hızlı ise, birinin onları tebrik etmesi gerekir. Ama biz kendi zaman aralığımızı belirledik ve başarılı olacağımızdan gerçekten eminiz.”

Test için 40 araçlık filo

2017 yılında BMW, güvenliği test etmek ve makine öğrenme algoritmalarını geliştirmek için çeşitli trafik durumlarında sensör ve araç verilerini toplayan 40 araçlık bir test filosu oluşturdu. Filo 2018’de 80 araca çıkarılacak ve Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Çin’de test edilecektir.

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder konuşmasında, “Otomobilde yaşanan her başarının diğer alanlar üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Paralel olarak da etkileri çok büyük. Dolayısıyla, bugünkü gibi bir proje sadece endüstriyel bir gelişme değil ve sadece gelecek için eski bir laboratuvar değil, ülkemiz için temel sorulardan biri. Bence bu dijitalleşme, otonom sürüş ile geleceği akıllı bir hareketlilikle birbirine bağlayacak ve bu bizim için anahtar niteliklerden biri olacak” dedi ve Söder, gelişim merkezini muhabirlerin huzurunda açtı.