Çin yapay zekasına karşı siber savaş başladı!
GÜNDEM

Çin yapay zekasına karşı siber savaş başladı!

02-08-2019

Çin’in güneydoğusunda bulunan Hong Kong'da, suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısı Haziran ayından beri protesto ediliyor. Bu protestolarda  göze çarpan en etkileyici şey ise;  protestocuların, polis güçlerinin yüz tanımalarını önlemek için lazerler ile yapay istihbarat kameralarını körleştirmesi oldu !


Hong Kong'da, Çin'in yargı sistemine güvenmeyen halk; insanların keyfi gözaltılar, adil olmayan yargı süreçleri ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısı ile sokaklarda protestolara devam ediyor. Hong Kong’un “tek devlet ikili idare” sistemi ile Çin’in yönetimine geçmesinden bu yana görülen en büyük sokak protestolarını yaşayan Hong Konglular'ın  öfkesi dinmiyor. Sokaklardaki kalabalık 1 milyon oldu. 


Çin polis güçleri ise;  kalabalık bir müzik konserinin 60.000 katılımcısı arasında bir suçluyu bulabilecek kadar yüksek teknolojiye sahip yapay  istihbarat kameralarını ,Hong Kong'da da protestocuları durdurmak ve kimliklerini tespit etmek için kullanıyor.


Ancak; geçtiğimiz günlerde anonimliğini güvence altına almak isteyen protestocular, kimliklerini korumak için yeni yollar buldu. Bağımsız gazeteci Alessandra Bocchi  tarafından Twitter'da şaşırtıcı bir video  yayınlandı. Bu videoda  protestocular,  polis güçlerinin  yapay istihbarat kameralarının yüz tanımalarını önleyebilmek için basit ve zekice bir yöntem olan  lazerleri kullandı. Lazerin, protesto eylemlerinin ilk günlerinden beri yetkilileri kör etmek için kullandığını, ancak polisin baskılamasıyla birlikte kullanımlarının giderek  yaygınlaştığını bildirildi. 


Gece düştüğünde, protestocular , lazer ışınlarını polis kameralarına yönlendiriyor ve memurların kalkanlarına ve yüzlerine isyan ederek sokakları renkli, yanıp sönen ışıkların olduğu adeta  tiyatro sahnelerine dönüştürüyor. Sosyal medyada, Hong Kong'daki siyasi ayaklanma sırasında lazerlerin kullanımına ilgi yaygınlaştı. Bilim kurgu filmlerini aratmayan videolar Twitter'da yüz binlerce kez izlendi .  
Haftalarca süren kitlesel protesto gösterilerinden sonra; gösterilerde herhangi bir mola belirtisi yok. Polis izin vermeyi reddetmesine rağmen, Cumartesi günü de protestolara devam edilecek. 

Yorumlar