Çin'in ilk özel uydu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı
BİLİM

Çin'in ilk özel uydu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı

30-10-2018

Çin'in özel uzay endüstrisi, elde ettiği başarılar ile basında yerini bulmuştu. Ancak son uydu fırlatma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Araç yörüngeye ulaşamadı

Bir uydu gönderme görevine başlayan Çin’in ilk özel girişimi LandSpace, 27 Ekim'de fırlatılan Zhuque-1 roketinin yörüngeye ulaşmadığını ve görevin başarısız olduğunu açıkladı. Başarısızlığa neyin yol açtığı henüz belli değil. Araç, devlete ait China Central Television için ticari bir uydu taşıyordu.

Çin, 2012'den bu yana dünya çapında bir uzay programı geliştirmeye odaklandı. Özel şirketler ise uzay sektöründe 2014'ten bu yana rol oynuyor. ABD, SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlerle başladı ve Çin de bu şirketlere kendi cevabını vermek istiyor.

Çin hükümeti, şirketler üzerinde doğrudan söz hakkına sahip. Örneğin bu şirketlere devlet destekli Aviation Industry Corporation'dan finansman sağlanıyor. Özel seçeneklerin resmi seçeneklerden daha esnek ve uygun maliyetli olmasına rağmen, şirketler ABD’li rakipleri kadar bağımsız olmayacaklar. Bu durumun onları ne kadar başarıya götüreceğini hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-china-space-landspace/chinese-privately-developed-rocket-fails-to-reach-orbit-idUSKCN1N2078?

Yorumlar