“Çocuklara yönelik 3337 Android uygulaması güvenli değil”
UYGULAMA

“Çocuklara yönelik 3337 Android uygulaması güvenli değil”

17-04-2018

Artık sadece yetişkinler değil çocuklar da akıllı telefonlara bağımlı hale gelmiş durumdalar. Bunun avantajlarının olduğu aşikar. Ama dezavantajlarını ve onun yarattığı sonuçlarını düşünürsek, çocuklarımız büyük bir tehlike altında gibi görünüyor. Yapılan bir araştırmaya göre, Google Play‘deki çocuklara yönelik 3337 Android uygulaması, çocukların verilerini topluyor.

ABD‘de bulunan bazı araştırmacıların uyguladıkları otomatik testlere göre, Google Play’deki 3337 aile ve çocuk odaklı Android uygulaması çocukların verilerini uygunsuz bir şekilde topluyor. Bu durum 13 yaşından küçük çocuklar için oluşturulan Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (COPPA) ihlal ettiğini gözler önüne seriyor.

Araştırmaya iOS verileri dahil değil

Çalışmaya dahil edilen 5855 toplam uygulama arasından 281’inin ebeveynlerin izni olmadan iletişim veya konum verileri topladığı belirlendi. Bununla birlikte uygulamaların yaklaşık yüzde 40’ının “makul güvenlik önlemleri” kullanılmadan bilgi aktardığı ortaya çıktı. Araştırmacılar, keşiflerinin yasal bir sorumluluk taşımadığını belirtirkeniOS verilerinin olmamasından dolayı bu veri çalma işleminin ne kadar yaygın olduğu hakkında net bir bilgi veremeyeceklerini de söylediler.

Bu araştırmayla sanal hayatın zaten bildiğimiz ama görmezden geldiğimiz diğer yüzüyle bir kere daha yüzleşmek ebeveynleri bir hayli tedirgin edeceğe benziyor. Hatta yetişkinler için de aynı şeyleri söylemek kaçınılmaz. Bu konunun çözüme kavuşturulması için henüz net bir yol yok. Google politikalarını ve yasaları ihlal ettiği savunulan çocuklara yönelik bu uygulamalarla ilgili ne gibi adımların atılacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Yorumlar