Dünyada ilk kez insan-hayvan embriyo deneyleri onaylandı!
BİLİM

Dünyada ilk kez insan-hayvan embriyo deneyleri onaylandı!

31-07-2019


Dünyada ilk defa Japonya hükümeti, insan hücreleri içeren hayvan embriyoları oluşturmak ve onları taşıyıcı hayvanlara nakledilmek için yapılan deneyleri onayladı ve destekledi. Japonya'daki bilim insanları, yapılacak yeni deneyler ile organ nakli bekleyen hastalara umut oldu! 

Japonya'da, insan hücrelerini içeren hayvansal embriyoların; 14 günden daha fazla büyütülmesi veya bu tür embriyoların bir taşıyıcı rahim içine nakledilmesini geçtiğimiz Mart ayına kadar yasaktı. Bu aydan sonra ise; Japonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, hücrelerin  hayvanlara nakledilebilmesi ve insan-hayvan embriyolarının oluşturulması gibi çalışmalara izin veren yeni kılavuzlar yayınlamaya başladı. Yayınlanan izinler doğrultusunda, geçtiğimiz günlerde, insan-hayvan embriyosu deneylerinde ilk gelişmeler yaşandı.


Bilim insanları, geçmişte insan-koyun ve insan-domuz embriyoları oluşturmuş olsa da hiçbirinin gelişmesine izin verilmemişti. Kalifonya'daki Tokyo  ve Stanford Üniversitesi'ndeki ekiplerini yöneten Hiromitsu Nakauchi, uygulama yasağı bozulması ile insan hücrelerini içeren hayvan embriyoları oluşturmak ve onları taşıyıcı hayvanlara nakletmek için devletten onay ve destek alan ilk kişi oldu.

Bu gelişmelerden önce 2017'de, Nakauchi ve meslektaşları, fare iPS hücrelerini, pankreas üretemeyen bir sıçanın embriyosuna enjekte ettiklerini bildirmişti. Deneylerde kullanılan iPS hücrelerinin; embriyolarda yeniden programlanabilmesi ve neredeyse tüm hücre tiplerine uyum sağlayabilmesi gibi özelliklerinin avantaj sağladığı gözlendi. Sıçan tamamen fare hücrelerinden yapılmış bir pankreas oluşturdu. Nakauchi ve ekibi, pankreasın, diyabet için tasarlanan bir fareye geri nakledilmesini sağladı. Nakledilen farede, kan şekeri düzeylerinin normal olduğu gözlemledi.

Nakauchi ve ekibinin yeni stratejisi ise; insan  iPS kök hücrelerini, hayvan embriyosuna enjekte edebilmek. Fare ve sıçan embriyolarında insan hücrelerinin yetiştirilmesini ve bu embriyoların taşıyıcı hayvanlara nakledilmesini planlanıyor.  Nakauchi, hayvan hücrelerinde geliştirdiği organları; ihtiyacı olan insanlara nakledebilmeyi amaçlıyor. Bu deneyin sonucunda bir pankreas elde etmeyi planlayan bilim insanları, farenin insan kök hücrelerini kullanarak kendisine bir pankreas oluşturmasını bekliyor. Araştırma ekibi, 2 yıl boyunca insan kök hücresi enjekte ettiği fareleri izleyecek ve pankreasın oluşum süresini kontrol altında tutacak. 

Bazı biyoetikçiler ise;  insan hücrelerinin, hayvanın beyin hücrelerine ulaşarak hayvan beyninin insan beynine dönüşmesi ihtimalinden endişe duyuyor. Bu yüzden Japonya, bu deneyleri yaparken diikkatli adımlarla ilerlemeye çalışıyor. Farelerin beynini ve diğer organlarını takip edecek olan bilim insanları, bu deneyin başarılı olması durumunda aynı yöntemleri domuzlar için de uygulamayı düşünüyor.
 

Yorumlar