Dünyanın en küçük giyilebilir cihazı kanseri önleyebilir
SAĞLIK

Dünyanın en küçük giyilebilir cihazı kanseri önleyebilir

09-12-2018

Küresel ısınma ile birlikte güneşin artan etkisi, cilt kanserinin en büyük sebebi olarak kabul ediliyor. Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı cilt kanseriyle mücadelede etkili olacak giyilebilir cihaz geliştirdiklerini duyurdu.

Giyilebilir cihaz cilt kanserini önleyebilir

Cihazın temel amacı UV ışınlardan kızılötesi ve görünür ışınlara kadar çeşitli dalga boylarında kullanıcının tıbbi özelliklerine göre uyarabilmesi ve cildini kırışıklıklardan, leke ve yanık oluşumundan engellenmesi olarak tanımlanıyor. Yayınlanan makalede, dünyanın giyilebilir en küçük cihazı olduğu da belirtilen cihazın testleri, farklı rahatsızlıklara sahip gruplar üzerinde yapıldı. Örneğin atopik dermatit ve sarılık hastalıklarına sahip kişilere fototerapi amaçlı UV ışını verilirken, mental rahatsızlıklara sahip gruba beyaz ışık uygulandı. Ölçümlere göre kullanıcılar çok fazla ışına maruz kaldıklarına ve güneşte çok fazla zaman harcadıklarına dair bildirim aldılar. Aslında cihaz oldukça basit bir yaklaşımla pratik çözüm sunuyor; global UV endeksi ile kullanıcının maruz kaldığı UV ışını derecesini karşılaştırıp olumsuz durumda kullanıcının akıllı telefonuna bildirim gönderiliyor.

Araştırma grubunun başı John Rogers, cihazın güneş enerjisi ile çalıştığını, oldukça küçük ve kredi kartı kalınlığında olduğunu, güneş gözlüğü ve şapka gibi giysilere takılarak rahatlıkla kullanılabileceğini ifade etti. My Skin Track UV adı verilen cihazın fiyatı ise 59.95 Dolar olarak belirlendi.

 

Kaynak: https://www.laroche-posay.us/my-skin-track-uv

Yorumlar