Dünyanın En Zengin 10 Mühendisi
TEKNOLOJİ

Dünyanın En Zengin 10 Mühendisi

06-07-2019

Hayatımızın her alanında yer alan mühendislik, geleceğin inşa edilmesinde baş rol oynuyor. Bu yazımızda kurdukları şirketler ve yürüttükleri projeler ile geleceğe yön veren, dünyanın en zengin 10 mühendisini derledik.

► Jeff Bezos: En büyük e-ticaret platformunun Amazon'un kurucusu ve CEO'su, 112 milyar dolar servete sahip. Ayrıca Blue Origin’i de kuran Bezos, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden mezun.

► Bill Gates: 2014 yılında Microsoft'tan istifa eden Bill Gates, yaklaşık 90 milyar dolar servete sahip. Lisans eğitimini ise tamamlamayıp, yarıda bıraktı.

► Bernard Arnault: Louis Vuitton ve Moet Hennessey'in sahip olduğu çok uluslu lüks mallar topluluğundaki LVMH'nin CEO'su olan Arnault, yaklaşık 72 milyar dolar servete sahip. Arnault de mühendislik fakültesi mezunu.

► Mark Zuckerberg: Facebook CEO’su Zuckerberg, 71 milyar dolar servete sahip. Zuckerberg ayrıca bilgisayar mühendisliği mezunu.

► Carlos Slim: İnşaat mühendisi olan Carlos Slim, lisans derecesinden farklı bir alanda yaptığı çalışmalarla biliniyor. Carlos Slim; Telmex (Meksika'nın tek telefon şirketi), America Movil (Latin Amerika'nın en büyük mobil telekom şirketi), Samsung Mexico ve Grupo Carso'nun CEO'su ve başkanı. Yaklaşık serveti ise 67,1 dolar.

► Charles Koch: Kimya ve makine mühendisliği bölümlerinden mezun olan Charles Koch, kimya ve petrol rafineri şirketi Koch Industries’in kurucusu. Ayrıca 60 milyar dolarlık servete sahip.

► David Koch: Charles Koch’un kardeşi olan David Koch, Koch Industries’in hisselerinin yüzde 42’sine sahip. Kimya mühendisi olan David Koch’un serveti ise 60 milyar dolar.

► Larry Ellison: Yazılım devi Oracle’ın kurucusu Larry Ellison, lisans eğitimini tamamlamayarak yarıda bıraktı. Larry Ellison yaklaşık 58,5 milyar dolar servete sahip.

► Michael Bloomberg: Küresel yazılım, veri ve medya şirketi Bloomberg’in hisselerinin yüzde 88’ine sahip olan Michael Bloomberg, elektrik mühendisliği bölümü mezunu. Michael Bloomberg 50 milyar dolarlık servete sahip.

► Larry Page: 1998 yılında Google’ı kuran ve CEO olarak görev yapan Larry Page bilgisayar mühendisliği mezunu. Ayrıca 48,8 milyar dolarlık servete sahip.

Yorumlar