Elon Musk tarih yazacak!
BİLİM

Elon Musk tarih yazacak!

13-10-2019

Elon Musk’ın uzay şirketi Space X, ABD için önemli bir başarıya imza atmak üzere. Eğer Space X başarılı olursa, ABD’nin uzay maliyetleri önemli ölçüde düşecek.

Space X insanlı uçuş yapacak

Elon Musk, elektrikli araç sektöründe faaliyet gösteren Tesla’nın yanı sıra, uzay alanında faaliyet gösteren Space X şirketiyle de önemli başarılara imza atıyor. Space X, uzun süredir üzerinde çalıştığı Crew Dragon isimli uzay kapsülüyle yeni bir başarıya imza atmak üzere.

ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanlı yolculuklar için Rusya’ya 80 milyon dolarlık ödeme yapıyor. ABD’li bir şirket bunu başaramadığı için bu ödeme, ABD dışındaki bir ülkeye gidiyor.

Space X, Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanlı uçuşu başararak, bu ödemenin ülke içinde kalmasını hedefliyor. Crew Dragon kapsülünün, 2020 yılı başlarında ISS’e başarılı bir şekilde insanlı yolculuk yapması hedefleniyor.

Daha önce Crew Dragon için yapılan testlerde, sıvı oksitleyici Azot tetroksit ile titanyumun tepkimeye girmesi sonucu patlama meydana gelmişti. Başarısızlıkla sonuçlanan testlerin ardından Space X, uzay kapsülündeki sorunları gidermiş gibi görünüyor.

Yorumlar