Facebook benzeri görülmemiş bir ceza ödeyecek!
UYGULAMA

Facebook benzeri görülmemiş bir ceza ödeyecek!

25-07-2019

Son zamanlarda gizlilik ihlali ile gündeme gelen Facebook, 5 milyar dolar ceza aldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Facebook’un aldığı ceza ile ilgili açıklama yaptı. Verilen ceza sosyal medya devinin birkaç aylık geliri olsa da FTC tarihinin en büyük cezası olarak kayda geçti.

Teknolojinin, reklamdan iletişim ve eğlenceye kadar modern yaşamın neredeyse tüm yönlerine hükmettiği bir zamanda, FTC yaptığı açıklama ile güçlü ve güvenilir olduğunu gösterdi. Beş üyeden oluşan komisyonda, iki kişi Facebook’un daha ağır ceza alması gerektiğini savunmakta.

87 milyon kullanıcının bilgilerini siyasi analiz firması olan Cambridge Analytica’ya izinsiz veren Facebook için komisyonunun yürüttüğü soruşturma sonuca bağlandı. Soruşturma, Facebook’un 2012’de komisyon ile imzaladığı bir önceki sözleşmeyi ihmal ederek kullanıcıların bilgilerini kötüye kullandığı iddialarını içeriyor. Facebook, 5 milyar dolarlık para cezasını ödemeyi kabul ederek anlaşma sağlayabildi. Anlaşma, Facebook’un tüm gizlilik kültürünü değiştiren yeni kısıtlamaları da kapsamakta.

Anlaşma ile ilgili Federal Komisyon Başkanı Joseph Simons, Facebook’un verilerin gizliliğini sürekli ihlal etme olasılığını azaltmak için tasarlandığını söyledi. Anlaşmanın bir parçası da Zuckerberg, üç ayda bir sosyal medya şirketinin kullanıcı gizliliğini koruduğunu onaylamak zorunda kalacak. Ayrıca anlaşma, Zuckerberg’in karar alma yetkisini sınırlayan birkaç hüküm de içeriyor.

Rekor cezaya ek olarak Facebook, gizlilik uygulamalarının daha fazla gözetilmesini kabul etti. Anlaşma gereği Facebook kurulu, bağımsız üyelerden oluşan bir gizlilik denetim komitesi oluşturacak. Bu komitenin görevi, Facebook’un anlaşmaya uyup uymadığını kontrol etmek ve belirli aralıklarla başka görevlilerin atanmasını gerçekleştirmek olacak. FTC, Facebook’un gizlilik uygulamalarında yapılan üçüncü taraf değerlendirmesini de komitenin yapmasını uygun gördü.

FTC’nin yaptığı açıklama ardından Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, bir paylaşım yaptı. Yaptığı paylaşımda Zuckerberg, “Tarihi bir para cezası ödemeyi kabul ettik, ancak daha da önemlisi yapısal değişiklikler yapacağız. İnsanların mahremiyetini koruma sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu yerine getirmek için zaten çok çalışıyoruz. Ancak şimdi tamamen yeni bir standart belirleyeceğiz.” şeklinde açıkladı.

Yorumlar