Facebook kullanıcı verilerini yine koruyamadı!
TEKNOLOJİ

Facebook kullanıcı verilerini yine koruyamadı!

04-04-2019

Facebook kullanıcı verilerini koruma konusunda yeni bir skandalla gündeme geldi. 540 milyon kullanıcının verileri açık bir şekilde paylaşıldı.

Facebook kullanıcı verilerini açık şekilde paylaştı

Veri skandallarıyla gündeme gelen Facebook, kullanıcılarının güvenini önemli oranda kaybetmişti. Bu durum Facebook’un kullanıcılarının büyük bir bölümünü kaybetmesine neden olmuştu.

Yaşanan bu olaydan sonra Facebook tarafından daha fazla güvenlik önlemi alınacağı ve kullanıcıların korunacağı açıklanmıştı. Ancak Facebook bu açıklamların ardından bir kez daha veri skandalıyla gündeme geldi.

Güvenlik şirketi UpGuard tarafından yapılan açıklamaya göre, 540 milyondan fazla kullanıcının verileri üçüncü parti uygulamaları tarafından paylaşıldı. Bu veriler arasında fotoğraflar, arkadaşlıklar, etkinlikler, check-in’ler gibi birçok kişisel bilgilerin yer aldığı belirtiliyor. Üstelik bu verilerin Amazon sunucularında şifresiz bir şekilde yüklendiği ve herkesin bu verilere ulaşabildiği belirtiliyor.

Veri ihlalinin özellikle Meksika merkezli medya şirketi Cultura Cultiva tarafından olduğu belirtiliyor. Facebook tarafından yapılan açıklmada, sorun tespit edildiği an müdahale edildiği belirtiliyor.

Yorumlar