Gelecekte uzay kolonileri içinde mi yaşayacağız?
BİLİM

Gelecekte uzay kolonileri içinde mi yaşayacağız?

26-02-2019

E-ticaret devi Amazon ve uzay şirketi Blue Origin'in sahibi Jeff Bezos, gelecekte uzay kolonileri içinde yaşayacağımızı söyledi.

Uzay kolonileri içinde yaşam

Uzay araştırmalarıyla dünyada önce şirketlerden biri olan Blue Origin’in CEO’su Jeff Bezos, gelecekte yaşama yönelik ilginç açıklamalarda bulundu. Jeff Bezos dünyanın harika bir yer olduğunu, kimsenin terk etmek istemeyeceğini ancak endüstriyelleşme ve ağır sanayinin dünyayı yaşanılmaz bir hale getirebileceğini söyledi. Jeff Bezos’a göre bu tip işlemleri gelecekte uzayda yapmamız tüm insanlık için daha faydalı olacak.

Ayrıca kolonileşme hakkında da konuşan Bezos, gelecekte uzay kolonileri içinde yaşayacağımızı söyledi. Bezos’a göre genel tahminlerin aksine uzay araçları içinde değil, silindir yapıların içinde yaşayacağız. Ayrıca bu yapılar içinde yer çekiminin de ayarlanabileceğini ve yaşam konforunun da sağlanabileceğini belirtti.

Uzayda yaşama yönelik tahminler her ne kadar fazlalık gösterse de elbette yakın gelecekte böyle bir durum mümkün görünmüyor. Ancak Ay ve Mars araştırmaları, gelecek için umut vaat ediyor.

Yorumlar