Gerildikçe kalınlaşan materyal üretildi
BİLİM

Gerildikçe kalınlaşan materyal üretildi

06-12-2018

Fiziğin temel kuralları bize bir cismin gerildikçe inceldiğini söyler. Leeds Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, gerildiğinde tam tersi davranış sergileyen yeni bir materyal ürettiğini açıkladı.

Nature Communications dergisinde yayınladıkları makale ile gerildiği için daha kalın bir hale gelen sentetik bir malzeme ürettiklerini duyuran Dr. Devesh Mistry ve ekibi, aynı zamanda türüne az rastlanan auxetic özellikte doğal malzeme üretmiş oldu.

Auxetic Malzeme Nedir?

Tüm cisimler, dışarıdan gelen fiziksel etkilere, kendi özelliklerine göre farklı tepkiler verir. Yapılan araştırmalarda birçok malzeme, beklenen tepkisel davranışları sergilerken küçük bir kısmı aksi yönde olabilir. Örneğin bazı malzemeler, kuvvetin uygulandığı yöne doğru incelmesi gerekirken kalınlaşma eğilimi gösterebilmektedir. Bilim adamları, kuvvet uygulanan yöndeki kısalma ile diğer yöndeki uzama miktarı arasındaki orantı olarak bilinen Poisson oranını kullanarak, malzemeleri sınıflandırıyor. Poisson oranı negatif olan malzemeler auxetic malzeme olarak adlandırılmaktadır.

Henüz adı konulmamış bu yeni yapay auxetic malzemeye araştırma grubu, gözeneksiz sıvı kristal elastomer olarak tanımlıyor. Doğal olanları (örn. süngerimsi insan kemiği) gibi yapay örneklerinin de nadir bulunduğu bu malzemeler, birçok konuda daha avantajlı özelliklere sahip. Örneğin kauçuk lastik, çelik gibi geleneksel malzemelerin aksine gerildiği durumda kalınlaştığı için üstün enerji emilimi ve dayanıklılık faktörlerinde daha üstün duruma geliyor.

Tıbbi ekipmanlar, kurşun geçirmez yelekler, spor giysileri, mimari, otomotiv sektörü gibi bir dizi uygulama alanı olacak bu malzeme, ucuz üretilebilir yanıyla da şimdiden heyecan verici bir keşif olarak görülüyor.

 

Kaynak: https://bgr.com/2018/12/04/auxetic-material-gets-thicker-as-you-stretch-it/

Yorumlar