Gizli modu önleyen web siteleri engellenecek mi?
UYGULAMA

Gizli modu önleyen web siteleri engellenecek mi?

19-02-2019

Google Chrome’un gelecek sürümlerine dahil edilecek yeni özelliğin, web sitelerinin Gizli Mod gezinme kullanımını algılamasını ve engellemesini sağlayan açığı kapatması bekleniyor.

Geçici bir dosya sistemi oluşturularak bu sorun aşılıyor

Google’ın düzeltmeye çalıştığı açık, Chrome’un “Dosya Sistemi” API'sini de içeriyor. Temel olarak, kullanıcıların amaçlandığı şekilde Gizli Modu kullanması için bu API'nin devre dışı bırakılması gerekiyor.

Google’ın bu açık için çözümü oldukça basit görünüyor. Bir web sitesinden Dosya Sistemi API'sini sağlaması istendiğinde, yalnızca Gizli Mod kullanılırken kullanılacak bir RAM alanıyla geçici bir dosya sistemi oluşturuluyor. Kullanım sırasında, üçüncü taraf siteler, geçici dosya sistemi nedeniyle Chrome’un bu yeni özelliğini tespit edemiyor. Chrome kapatıldıktan sonra geçici dosya sistemi de otomatik olarak siliniyor.

Bununla birlikte, gelecek sürümlerde Google’ın Dosya Sistemi API’sinden tamamen kurtulabileceğinden, yeni özelliğin geçici bir çözüm olduğu da konuşuluyor.

Bazı sitelerinin gizli modu tespit etmesi ve engellemesi, Gizli Mod kullanımının anlamsız olduğu söylentilerine sebep oluyordu. Bu çözümle gerçekten Gizli Mod deneyimi sunulması hedefleniyor.

Yorumlar