Google gizli moddayken bile arama sonuçlarınızı takip ediyor
TEKNOLOJİ

Google gizli moddayken bile arama sonuçlarınızı takip ediyor

05-12-2018

Google, önceki aramalarınıza, konumunuza ve diğer birkaç parametreye bağlı olarak sizlere kişiselleştirilmiş arama sonuçları sunuyor. Ancak DuckDuckGo’nun raporuna göre, gizli modda olsanız bile arama sonuçlarınızın takip edildiğini gösteriyor.

Gizli mod işe yaramıyor gibi görünüyor

Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo tarafından yapılan yeni bir çalışma, Google arama sonuçlarının, siz hesabınıza giriş yapmamış olsanız bile Google tarafından incelendiğini gösteriyor.

Çalışmada, ABD genelinde katılımcılar aynı zamanda oturum açarken veya gizli modda bir terim aramışlardır. DuckDuckGo, normal şartlarda sonuçların benzer olması gerektiğini savunurken, pratikte farklı kullanıcılara özgü farklı sonuçların listelendiğini gösterdi.

DuckDuckGo, gizli modda oturum açmanın ve sörf yapmanın, arama sonuçlarında neredeyse hiç etkinin bulunmadığını söyledi. DuckDuckGo’nun bulguları, Google arama sonuçlarındaki bazı kusurlara ışık tutsa da, DuckDuckGo’nun gizlilik sunma iddiasıyla pazarda yer aldığını ve Google’ın rakibi olduğunu da unutmamak lazım.

 

Kaynak: https://thenextweb.com/google/2018/12/05/google-reportedly-personalizes-search-results-even-when-youre-in-incognito-mode/

Yorumlar