Google Maps AR duyuruldu!
TEKNOLOJİ

Google Maps AR duyuruldu!

08-05-2019

Google I/O 2019 etkinliğinde, merakla beklenen Google Maps AR duyuruldu. Google Haritalar, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle büyük kolaylık sağlayacak.

Google Maps AR özellikleri

Gerçek dünya verilerinin sanal ortama aktarılmasıyla artırılmış gerçeklik teknolojisi, birçok alanda kolaylık sağlıyor. Bu alanlardan biri de yön bulmamızı sağlayan haritalar.

Google, geçtiğimiz yıl Google Maps için artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Ancak performansından memnun olunmadığı için bu özellikle geliştirme sürecine alınmıştı.

Google I/O 2019 etkinliğinde, merakla beklenen Google Maps AR duyuruldu. Bu özellik, Google’ın kendi akıllı telefon serisi olan Pixel serisi için kullanıma sunuldu.

Google Maps AR özelliğinde iki farklı görünüm dikkat çekiyor. Ekranın alt bölümünde sıradan Google Maps’te bulunan iki boyutlu harita yer alıyor. Üst bölümünde ise artırılmış gerçeklik teknolojisiyle gerçek ortam görülebiliyor. Böylelikle kullanıcıların yön bulmasının daha kolay hale getirilmesi hedefleniyor. Bu özelliğin Pixel serisi telefonlar dışındaki diğer telefonlara ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

Yorumlar