Google spam mesajlar için yeni bir adım atıyor
TEKNOLOJİ

Google spam mesajlar için yeni bir adım atıyor

07-02-2019

Son dönemde daha etkili spam engelleme, yapay zekânın uygulama alanına giren bir başka konu oldu. Google, aylık 1,5 milyarlık tekil kullanıcı kitlesine ulaşan Gmail uygulamasında spam iletileri engellemek için Tensorflow’u devreye soktuğunu duyurdu.

Google, Spam Mesajları Bloklamayı TensorFlow’a Bırakıyor

Makine öğrenimi konusunda Google tarafından geliştirilen açık kaynak kütüphane olan Tensorflow, her gün 100 milyon spam iletileri engelliyor. Bu sayı aynı zamanda Google’ın Tensorflow’u kullanmadan engellediği spam iletilerinin yüzde 99,9’luk kısmına denk geliyor. Google, bu geliştirme ile birlikte görsel eklentilere sahip ya da gizli bir şekilde gömülmüş içeriğe sahip iletileri daha verimli bir şekilde bulmayı amaçlayacak. Tensorflow’un kullanılmasının bir diğer amacı da bir iletinin spam olup olmadığı kararını kullanıcıya bırakmak. Google, bir kullanıcı için spam olarak kabul edilen iletinin, bir diğer kullanıcı için önem kazanabileceğini düşünüyor. Bu noktada makine öğrenimi yaklaşımı, bir iletinin spam olduğu kararını tek bir noktadan değil, kullanıcıya ve zamana bağlı bir esneklikte belirlemeyi kolaylaştıracak.

Gmail, ücretli hizmeti GSuite’i kullanan 5 milyon kullanıcıyla birlikte büyük bir kitleye sahip. Son kullanıcılar ve işletmeler için Gmail’in daha güvenli platform olmasının önemi her iki taraf için de ilk sıralarda geliyor. Aynı zamanda Google’ın aldığı bu karar, Gmail’in daha tutarlı ve güvenli olmasını sağlarken Tensorflow’un daha akıllı ve gelişmiş olması için de yardımcı olacak. İki farklı ürünün birbirlerine fayda sağlamak adına etkileşimde olması, ürün yönetimi için başarılı bir örnek olarak görülebilir.

 

Kaynak: https://cloud.google.com/blog/products/g-suite/ridding-gmail-of-100-million-more-spam-messages-with-tensorflow

Yorumlar