Google veri ihlali mi yapıyor?
TEKNOLOJİ

Google veri ihlali mi yapıyor?

02-12-2019

AB, Google’ın veri toplama politikasını incelemek için yeni bir soruşturma yürütüyor. AB Komisyonu, Google veri ihlali yapılıyor iddialarını inceleyecek.

Google veri toplamada usulsüzlük mü yapıyor?

Teknoloji dünyasının dev isimleri, artık kullanıcılarının verileriyle var oluyor. Kullanıcı verilerine göre reklam ve tanıtım çalışmaları, yeni ürünler, yeni hizmetler sunuluyor. Bu da şirketlerin ekonomisini doğrudan etkiliyor.

Google, son dönemde veri ihlali iddialarıyla sık sık gündeme geliyor. Arama sonuçları gösterme, kişiye özel reklamlar sunma gibi konularda rakiplerinin çok önünde olan Google’ın, kullanıcının tüm verilerini topladığı ve bunu usulsüz bir şekilde kullandığı iddia ediliyor.

AB tarafından oluşturulan yeni bir komisyon, Google’ın veri alanındaki faaliyetlerini incelemeye başladı. Eğer bu soruşturma sonrasında Google suçlu bulunursa, Google’ı çok büyük cezaların beklediğini söyleyebiliriz.

Google daha önce Android işletim sistemi için zorunlu uygulamalar sunmak ve kısıtlayıcı reklamlar göstermek gibi suçlardan 8.8 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı.

Yorumlar