Google veri ihlali yaptı mı?
SAĞLIK

Google veri ihlali yaptı mı?

12-11-2019

Wall Street Journal tarafından ortaya atılan iddialara göre Google veri ihlali yaptı. Google’ın hastaların sağlık verilerine izinsiz şekilde eriştiği ortaya atıldı.

Google veri ihlali yaptı iddiası

son yıllarda teknoloji şirketleri, veri ihlali gibi iddialarla sık sık gündeme geliyor. verinin öneminin artması, teknoloji şirketleri için ana değer kaynağı haline gelmesine neden oldu. Ancak izinsiz veri kullanımı ve veri ihlalleri gibi olaylar, teknoloji şirketleri için büyük yaptırım anlamına da geliyor.

Son olarak veri ihlali iddialarına adı karışan şirket Google oldu. Wall Street Journal’ın ortaya attığı iddialarda, Google’ın hastaların sağlık verilerine hasta ve doktorlardan izinsiz bir şekilde ulaştığı ve bu verileri kullandığı belirtildi.

Google’daki 150’den fazla çalışanın, 10 milyardan fazla hastanın verilerine sahip olduğu söylendi.

Google sözcüsü ise yaptığı açıklamada eriştikleri bilgilerin test sonuçlar, teşhisler ve hastane kayıtlarından ibaret olduğunu söyledi. Yani sağlık geçmişini içeren bu verilerde, herhangi bir kişisel veri ihlali olmadığı vurgulandı.

Geçtiğimiz aylarda Ascension isimli bir sağlık kuruluşuyla anlaşan Google’ın, bu verileri yeni projeleri için kullanabileceği belirtiliyor. Google’ın veri ihlali konusunda ceza alıp almayacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorumlar