Görme engelliler için uygulama geliştirildi
UYGULAMA

Görme engelliler için uygulama geliştirildi

04-01-2019

Çoğu kişi, telefon konuşmalarının yüz yüze sohbetlerden daha az etkili olduğu konusunda hemfikirdir. Çünkü diğer kişinin ruh halini yüz ifadelerini görememek iletişim konusunda zaman zaman sorunlara neden olabiliyor. Bu, görme engellilerin sürekli olarak yaşadığı bir durum. Huawei, görme engellilere yardımcı olmak için Facing Emotions isimli yüz okuma uygulamasını geliştirdi.

Yüz okuma uygulaması nasıl çalışıyor?

Polonya Görme Engelliler Derneği ile ortaklaşa oluşturulan Android uygulaması, Huawei'nin Mate 20 Pro akıllı telefonunda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Görme engelli kullanıcı başka bir kişiyle konuştuğunda, telefonun arka kameraları o kişinin yüzünü tarar. Yapay zeka tabanlı algoritmaları kullanan uygulama, gözler, burun, kaşlar ve ağızın hareketlerine ve mimiklere dikkat ediyor.

Bu verilere dayanarak, programın yedi temel duyguyu ayırt edebildiği bildiriliyor. Kullanıcının diğer kişiden hangisini gösterdiğini bilmesi, bu duyguyu karşılık gelen yedi müzik işaretinden biri olarak göstermesi ile devam eder. Bu kısa melodiler, kör besteci Tomasz Bilecki tarafından, hatırlanması ve anlaşılmasının kolay olduğunu iddia eden görme engelli test denekleriyle yaratıldı. Telefonun hoparlörlerinden ya da kulaklık aracılığıyla da duyulabilmektedir.

Yorumlar