İklim değişikliği değil 'iklim krizi' !
BİLİM

İklim değişikliği değil 'iklim krizi' !

30-07-2019

Sürdürebilirlik Liderliği Profesörü ve Cumbria Üniversitesi Liderlik ve Sürdürebilirlik Enstitüsü kurucusu olan Jem Bendell tarafından iklim kriziyle ilgili bir makale yayınlandı. 2018’in Temmuz ayında yayınlanan Deep Adaptation adlı makale çok konuşuldu. Üstelik makaleyi okuyanların terapiye gittiği söylenmekte.

Makale, iklim değişikliğinin ekosistemler, ekonomi ve toplum üzerindeki etkileri hakkında yapılan son çalışmalar ile ilgili bilgileri içeriyor. Jem Bendell, NASA ve IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli)  verilerinin analizine göre yakın zamanda toplumda bir çöküş olacağı sonucuna vardı. Üstelik bu çöküşe çok hızlı bir şekilde yaklaştığımızı belirterek toplumsal çöküşün kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

Bendell, iklim değişikliği ile ilgili gördüğü rahatsız edici bilgilere kayıtsız kalamayarak iklim bilimini analiz etmeye başladığını söylüyor. Yazdığı makalenin amacı, okuyuculara toplumsal çöküş karşısında çalışmalarını ve yaşamlarını yeniden değerlendirme fırsatı vermek. İklim krizinin tüm yaşamı etkileyeceğini söyleyen Bendell, içinde bulunulan durumun garip olduğunu bildiğimizi ama kimsenin acil bir durum olduğunu açıkça belirtmediğinden yakınıyor.

Makale, akademik standartları karşılamadığından dolayı rapor statüsünde paylaşıldı. Rapora göre iklim krizine karşı önlem alınmazsa 2100’de hedeflenen 1,5°C ısınma hedefi kaçınılmaz olup bu değer 3°C’yi bile bulabilir. Bendell, makalede şu an yaşanmakta olan tarım krizi, açlık, sel felaketleri, kasırgalar ve sıcak hava dalgalarına yer vererek küresel iklim krizinin insanlığı bekleyen büyük bir tehlike olduğunu söylüyor.

Hindistan’da aşırı sıcaklık ve bunun getirdiği kuraklık yüzünden kitlesel göç başladı. Papa bile “Öngörülemeyen bir tarım krizi beraberinde ekonomik çöküş ve kitlesel göçlerle karşı karşıyayız.” diyor. Kuzey Kutup Daire’sinde (Arktik) buz yoğunluğunun azalması, insan nüfusundaki artış, vahşi yaşamın azalması, korkunç metan sorunu, kuraklık ve gıda yetersizliği, orman yangınları ve verebileceğimiz daha birçok örnek var.

Türk yazar Ömer Madra ise “2019’dayız. Artık hepimiz ‘iklim değişikliği’ demeyi bırakıp ona adlı adınca hitap etsek nasıl olur? İklim yıkımı, iklim krizi, iklim acil durumu, ekolojik yıkım, ekolojik kriz ve ekoloji acil durumu desek?” diyerek durumun ehemmiyetini vurguluyor. Madra, "İnsanlar böcekleri küçümsüyor ama böcekler olmadan gıda olmaz. Böcek çeşitliliğinde %40 azalma var. Küresel ısınma 5 dereceye çıkarsa dünyadaki canlıların %5'i ya kalır ya kalmaz" yorumuyla asıl sorunumuzun iklim krizi olduğunu belirtiyor.

Yorumlar