İlaçları kopyalayabilen yapay zeka geliştirildi
SAĞLIK

İlaçları kopyalayabilen yapay zeka geliştirildi

25-01-2019

Günümüzde ilaç sanayisinin gelişmişlik düzeyi kimse tarafından inkar edilemez. Bu gelişimle birlikte aşırı derecede artış gösteren ilaç fiyatları, insanları bir hayli zorluyor. Tüm bunların karşısına Chematica adında bir yapay zeka teknolojisi çıktı. Bu yeni nesil yapay zeka, her türlü ilacı tamamen kopyalayıp; olası kimyasal alternatiflerini ortaya çıkarabiliyor.

Bu yapay zeka retrosentez tekniğini kullanıyor ve bu metot üzerinden ilerliyor. Bu aslında çok basit bir mantık. İşleyişi tersten inceleyerek, ilacın çalışma ve içerik metabolizmasını inceleyen sistem; daha sonrasında bu yol haritasına göre kopyalama yollarını sunuyor. Bu yapay zeka sistemi 70 bin adet sentetik kimya metodunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu bilgileri yeni karışımlar inceledikçe daha da geliştiren yapay zeka, bu sayede sonsuz bir bilgi birikimine sahip oluyor.

İlaçların üretimi için alternatif yollar sağlıyor

Yapay zekanın en büyük getirisi, ilaç sektörüne üretim noktasında fayda sağlıyor olması. Belki daha az maliyetli kimyasallar ile üretilebilecek bir ilacı, firma maliyeti yüksek maddelerle elde ederse, ki bu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur, sistem mühendisleri uyarıyor ve alternatif yolları algoritma düzeniyle ayrıntılı olarak sunuyor.

Bu alternatif üretim sürecini aynı satranç hamlelerine benzeten Güney Kore Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü bünyesinde görevli olan Bartosz Grzybowski, sistemin çok basit ama kreatif bir mantıkla çalıştığını vurguluyor.

Yapay zeka ilaç sektörü için büyük bir tehdit olabilir mi?

Maliyetin kolayca düşürülmesi ve ilaçların hiçbir fark olmaksızın orijinal formlarıyla üretilebiliyor olması, bu sektörün devleri için gerçekten büyük bir tehdit olabilirdi ancak bu dengede sektör devleri tarafından değiştirildi. 2017 yılında Dünya ilaç devi Merck firması tarafından satın alınan sistem, şu anda gelişimine tamamen 3 taraf kişilerden uzak olarak devam ediyor.

Aynı metotla insan eliyle ilaç kopyalanabilir mi?

Aslında bu sistemin data tabanını kullanarak, bir insan da ilaç kopyalama işlemi yapabilir. Bu sistemin olasılıkları hesaplama gücü insan gücünden çok daha fazla. En büyük tercih nedeni burada ortaya çıkıyor. Yapay zekâ hem hızlı hem de sürekli bir hizmet sunarken, insan sadece yavaş ve sistematik olmayan bir hizmet sunabiliyor.

Yorumlar