İlaçların yüzde 93’ü alerjileri tetikliyor
SAĞLIK

İlaçların yüzde 93’ü alerjileri tetikliyor

14-03-2019

ABD’li bilim insanların tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırma ile hemen her gün milyarlarca kez kullanılan haplar hakkında bilinmeyen gerçekler ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre piyasada doktor ve eczacı kontrolünde hastalara ulaştırılan hapların, %93’ünde sözde aktif olmayan ancak birçok kişide yan etkilerini gösteren maddeler bulunuyor.

Alerji yapan hapların tespiti için veri tabanı oluşturuldu

ABD vatandaşlarının her gün kullandığı ilaçları ve olası varyasyonlarını bir veri tabanına toplayan ekip, bazı birlikte kullanılan ilaçları da göz önüne alarak geniş bir veri tabanı oluşturdu. Oluşturulan veri tabanı sayesinde tam 42.000 varyasyon tek bir seferde denetlendi ve alerjik reaksiyonlara neden olan tespitler ortaya konuldu.

İlaçların üretimi sonrasında aktif olmayan maddelerin denetimi her ne kadar yapılıyor olsa da, bu maddeler kullanım sonrasında büyük sorunlara yol açabiliyor. Alerji sorunlarına ek olarak, ekibin yaptığı araştırmaya göre kontrolsüz olarak kullandırılan hapların birçoğu kişilerin sindirim sisteminde sorunlar oluşmasına yol açıyor.

Ekip günümüz doktorlarının ve eczacılarının ilaç tercihi yaparken bu üçüncü taraf maddeleri göz önünde bulundurmadıklarını söylüyor. Önerileri ise çok net. Karşınıza oturan kişiyi iyi tanımak ve bu verilere göre verilebilecek ilaçlar arasından en mantıklı kimyasal seçimi yapmak. Elbette bu süreç yasal denetimler ile de kısa zamanda desteklenecektir.

Yorumlar