iPhone uygulamaları ekranınızı gizlice kaydedebilir
UYGULAMA

iPhone uygulamaları ekranınızı gizlice kaydedebilir

08-02-2019

Bir çok uygulama, ürün deneyimini iyileştirmek ve analiz edebilmek için, kullanıcıların  uygulama içinde nasıl gezindikleri üzerinde çalışarak ölçmeye çalışıyor. Bunun için kullanıcıların hangi ekran üzerinde ne kadar durduğunu, ekranın hangi alanını daha yoğun kullandığını ve hatta klavye girişine kadar kontrol edip analiz eden uygulama kütüphaneleri var. Bu uygulamaların en popülerlerinden biri olan Glassbox’u kullanan Air Canada, Hotels.com, Hollister gibi firmalar, kullanıcının izni olmaksızın erişebildiği ortaya çıktı.

Glassbox temel olarak Apple’ın uygulama geliştiricilerine daha stabil ve kolay bir yazılım gelişme ortamı oluşturmak için sunduğu ekran kaydetme özelliğini kullanıyor. Bu noktada asıl sorun Glassbox ya da benzeri ürünlerin Apple ya da kullanıcıdan bir izin talep etmemesi ya da bilgilendirme yapmaması.

Mobil ve web uygulamalarıyla ilgili çok sayıda zengin içeriğe sahip olan The App Analyst adlı blogda Air Canada’nın bu kullanımını örnek alan bir yazı yayınlandı. Blog’a göre çok sayıda kredi kartı, pasaport bilgisi şifrelenmemiş bir şekilde kaydedilerek veri sızıntısına sebep olabiliyor.

Kullanıcının uygulama kullanımı anında ekranının kaydedilmesi uzun süredir Apple tarafında kabul gören bir özellik. Uygulama geliştiricilerin daha kolay test yapabildiği bir yazılım geliştirme sürecine destek olsa da son haberlerle birlikte kullanıcılar tarafından tepki görebileceğinden kaldırılması yoluna gidilebilir.

Kaynak: http://theappanalyst.com/aircanada.html

https://techcrunch.com/2019/02/06/iphone-session-replay-screenshots/

Yorumlar