Jenga ustası robot geliştirildi
TEKNOLOJİ

Jenga ustası robot geliştirildi

05-02-2019

Robotların hayatımızdaki yerleri giderek önem kazanıyor. İş gücüne sağladıkları faydanın yanı sıra, günümüzdeki güçlü robot üreticileri onları farklı kulvarlarda yetiştirmek üzere yetiştiriyor. Massachusetts Instirute Of Technology bünyesinde görev yapan bir ekip, Jenga’da Dünya’nın en iyi oyuncusu olabilecek yeteneğe sahip bir robot üretti.

Standart Jenga’da olduğu gibi, robotun karşısına 3’lü katlardan oluşan ve 18 kattan meydana gelen, 54 blokluk bir kule yerleştiriliyor. Bu kuleden oyuncular sırayla blok çekiyor ve oyuncuların bu eylemi gerçekleştirirken, kuleyi devirmemesi gerekiyor. Bu oyunu sahip olduğu sensörleri ve kıskaçları sayesinde çok daha hassas bir şekilde sürdürebilen robot, kuleyi asla devirmiyor.

Tek yeteneği Jenga’da dünya markası olmak değil!

Geliştirici ekip bünyesinde yer alan Makine Mühendisi Alberto Rodriguez’de konuya dair önemli açıklamalar yaptı. Bu robotun çok farklı işler için geliştirildiğini belirten araştırmacı, ince ve kuvvet kontrolü gerektiren işlerde bu robotun rahatlıkla kullanılabileceğini belirtti.

Kuvvet algısı, yönetimi ve kontrolü hat safhada olan robot, gelecekte birçok farklı sektör için öncü olabilir. Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre robot hali hazırda gelişimini sürdürüyor ve ekip yeni yetileri ona kazandırıyor.

Kaynak: https://scroll.in/video/911979/watch-this-mit-robot-has-taught-itself-to-play-jenga-like-an-expert

Yorumlar