Kalp ritim bozukluğunu tespit eden algoritma geliştirildi
SAĞLIK

Kalp ritim bozukluğunu tespit eden algoritma geliştirildi

12-02-2019

Kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu gibi rahatsızlıkları belirleyen ve analiz edebilen algoritma, yapay zekanın tıpta nasıl devrim yaratacağına ışık tutuyor. Doktorların makinelere olan güveni arttıkça, algoritmaların hayat kurtarması normal bir durum olarak hayatımıza girebilir.

Ritim bozukluğu için geliştirilen algoritma

Stanford Üniversitesi’nde yapay zeka üzerine araştırma yapan Andrew Ng ve ekibi, bir makine öğrenme modelinin, bir uzmana göre elektrokardiyogramdan (EKG) gelen verileri daha iyi tanımlayabildiğini gösterdi. Bir hastanın kalp ritminin düzenli olarak kontrol edilmesi günlük tıbbi tedavi için önem arz ediyor. Aynı zamanda sağlık, ulaşım gibi hizmetlerin kısıtlı olduğu bölgelerde daha kolay ve ucuz bir yöntem olarak öne çıkabilir.

Bu çalışma aynı zamanda makine öğrenimi kavramının tıbbı bekleyen devrimi nasıl tanımladığını da gözler önüne seriyor. Son yıllarda araştırmacılar, bu teknikleri kanser teşhisinde, göz hastalıklarında kullanmayı deniyor. Bu araştırmada ise Stanford ekibi, EKG verilerindeki farklı düzensiz kalp atışlarını kategorize etmeye çalıştılar. Bazı düzensizlikler, ani ölümlere yol açabilecek kadar tehlikeli türdeyken bu verileri tespit etmek ya da ayrımını yapabilmek iyi bir doktor için bile zorlayıcı olabiliyor. Bu türlerin tespiti için taşınabilir EKG cihazları üreten iRhythm şirketi ile ortak çalışma yapan ekip, farklı aritmi formlarına sahip hastalardan 30 saniye süren 30,000 kesit aldı. Bu kesitlerle algoritmaların doğruluğunu değerlendirmek isteyen ekip, aynı zamanda tanısı yapılmayan 300 kesiti seçerek beş farklı kardiyologla da çalışma yaptı.

Makine öğreniminin teşhis konusunda daha iyi sonuç vermesinin önemli bir sebebi bulunuyor; çok büyük miktardaki veri, yapay sinir ağı modelinden geçirilerek gelen EKG sinyalleri için doğru kararlar verilene dek işleniyor. Bu yaklaşım zamanla görüntü ve seslerdeki karmaşık kalıpları daha iyi bir tanıma konusunda ustalaşıyor.

Bu konudaki önemli bir zorluk sadece algoritmanın daha iyi bir hale getirilmesi üzerine değil; doktorları ve hastaları bu sistemlere güvenmek üzerine ikna etmek. Ancak araştırma ekibinin başo Andrew Ng, devrimin geldiğini ve bu algoritmaları sağlık sistemlerinin akışına dâhil etmek için daha çok çalışmak gerektiğini belirtiyor.

 

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/608234/the-machines-are-getting-ready-to-play-doctor/

Yorumlar