Kanser hastalarının yaşam sürelerini tespit eden yapay zeka geliştirildi!
SAĞLIK

Kanser hastalarının yaşam sürelerini tespit eden yapay zeka geliştirildi!

18-02-2019

Günümüzün en korkutucu hastalıklarından olan kanser için yeni bir yapay zeka teknolojisi geliştirildi. Imperal College London ve Melbourne Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmayla yumurtalık kanserini yaşayan hastaların ölüm oranlarını tahmin eden bir yapay zeka geliştirildi.

Kanser hastaları için yeni yapay zeka neler sunuyor?

Bu çalışmayı yapan doktorlar ve araştırmacılar, hedefin tamamen tedavi metotlarını geliştirmek olduğunu belirtiyor. Bu gelişim sürecinde hastaların sahip oldukları tümörleri inceleyen yapay zeka, sonrasında RPV adı verilen bir not ortaya çıkarıyor.

Bu ortaya çıkan not kişinin sahip olduğu tümörün ne denli tehlike arz ettiğini belirlemektedir. Elbette farklı vücut verileri de bu sisteme dahil edilerek veri analizi sağlanıyor ancak temel amaç tümörün tehlike oranını net olarak tespit etmek.

Kişinin sahip olduğu yumurtalık kanseri neticesinde yapılan değerlendirmede RPV ölçütü ne kadar fazla çıkarsa, kişinin ölüm riski o kadar artıyor demektir. Geliştirilen sistem henüz deneme aşamasında ve küçük bir kitleye sahip.

Çalışmanın önde gelenleri bu projenin henüz %100 veri sunmadığını belirtiyor. Çalışma için çok daha büyük kitleler üzerinde denemeler yapılması uygun görülüyor. Bu sayede daha net ve gerçekçi veriler ele alınacak.

Yorumlar