Medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı: Refik Anadol
DİJİTART

Medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı: Refik Anadol

26-12-2018

1985 yılında İstanbul’da doğan Refik Anadol, dijital sanatlara öncülük ediyor. Medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı kimliğiyle bilinen Anadol, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden ise Görsel İletişim Tasarımı bölümünden lisans ve yüksek lisans derecesine sahip. UCLA’nın Tasarım Medya Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olan Anadol, sanat eserlerinde mimariyi tuval, ışığı ve veriyi ise materyal olarak kullanıyor.

Bugüne kadar genellikle 3 boyutlu çalışmalara imza atan sanatçının en çok ses getiren çalışması ise Infinity Room.

Refik Anadol, Infinity Room hakkında; “Proje zekanın bile yapay olabildiği bir gerçekliğin üzerimizdeki etkilerini ışık, zaman ve mekân ile kesiştiği noktayı inceliyor. Kavram olarak sonsuzluğu seçtiğim bu projede, çağdaş algoritmalar vasıtasıyla klasik düz sinema projeksiyon ekranını üç boyutlu kinetik ve arkitektonik bir görselleştirme uzamına dönüştürmek amacıyla söz konusu yanılgısal mekân altyapısını parçalarına ayırmaya ve izleme deneyiminin sınırlarını aşmaya yönelik radikal bir çaba sarf edildi. Bu proje, yapılan çalışmayı bedenden-ayrılmış tekno-ütopik bir fanteziye kaçış yolu olarak kullanmak yerine, bizim kendimizi ve çevremizi yeniden taze bir biçimde algılamamızı sağlayacak bir dönüş aracı olarak işlev görmeyi hedefliyor. Bunu sağlamak içinse, bizi alışkın olduğumuz algılarımızdan ve dünyada olmaya dair kültürel-açıdan-eğilimli varsayımlarımızdan geçici olarak uzaklaştırıyor.” diyor.

Aynı zamanda Antilop tasarım stüdyosunun kurucularından biri olan Anadol, Antilop’ta kurucu yönetmen olarak görev yapıyor.

Refik Anadol’u daha yakından tanıyabilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve çalışmalarına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar