NASA arı robot geliştiriyor!
TEKNOLOJİ

NASA arı robot geliştiriyor!

05-04-2019

Uzay teknolojileri üzerine büyük çalışmalar yürüten NASA, bu seferde çok büyük bir robot projesine imza attı. Kişilerin büyük oranda ihtiyaçlarını görecek olan bu robotlar, uzay istasyonlarında kullanılacak. Bu sayede astronotlar robot gücünden istifade edecek.

NASA arı robot üretimine başladı!

Uzaty istasyonunda istedikleri yöne uçabilecek olan robotlar, oldukça büyük bir iş yükü ile çalışacaklar. Bünyelerinde bulunan kamera ve sensör eklentileri sayesinde yön bulabilecek olan bu robotlar, genellikle veri üzerine çalışacaklar. Özellikle astronotların gündelik yaşantısında rol oynayacak olan bu robotlar şarjlı bir sistemle çalışacak. Bu sayede gündelik iş yükünün azaltılması planlanıyor.

NASA arı ismini bulurken görsel esinlenmeler yapmış. Küçük olmaları ve üzerlerinde bulunan fanlar sayesinde hareket ettikleri için bu ismi uygun görmüşler. Her robotun üzerinde birkaç farklı yön üzerinde hakimiyet kurması mümkün olan, fanlar yer alacak. Bu sayede bu robotlar kolayca ve istenilen hızla ilgili konuma gidebilecekler.

NASA tarafından geliştirilen arı robotlar, şarjlı bir sisteme sahipler. Bu şarjlı sistem, gerekirse kullanım esnasında kendisini şarj edebiliyor olacak. Bu sayede astronotların erişim sağlayamadığı durumlarda, enerji sağlamak büyük bir sorun olarak karşılarına çıkmayacak. Robotlar kendi kendilerini şarj edebilecekler.

Ames Araştırma Merkezi bünyesinde görevli olan ekip, NASA’nın kullanmaya başladığı bu robotları üretmeyi başardı. Bu robotlar zaman zaman, diğer işlem birimlerinde de kullanılacak.

Yorumlar