Origami ile robot el geliştirildi
TEKNOLOJİ

Origami ile robot el geliştirildi

14-03-2019

Ağır olursa olsun nesneleri taşıyabilen, origami ile robot el geliştirildi. Çan şeklindeki bu el, alışılagelmiş robotların tamamından farklı görünüyor. Gelecekte birçok hassas taşıma işinde bu robotu görebiliriz.

Origami ile robot el tasarımı

Çok basit bir çalışma mantığına sahip olan yeni nesil robot eli, plastikten imal edilmiş bir deriyle kaplı. Bu deriye bir vakum kontrolörü ile verilen havanın düzeyi ile oynanarak kuvvet aksettirilmeye çalışılıyor. Daha basit bir anlatımla, hava kontrol edilerek elin şişmesi daha doğrusu tutma yönünde şekil değiştirmesi sağlamıyor.

Kendi ağırlığından yaklaşık 120 kat daha ağır olan nesneleri bile kaldırabileceği kanıtlanan bu robot eli, fiziki verilere göre şu anda 12 kg’ye kadar güvenli bir taşıma sağlayabiliyor. Hava almayan ve sıvıyla temasında sorun olmayan bir plastikle kaplanmış olması, tutuculuk oranını büyük oranda arttırıyor ve kuvvete yardımcı oluyor.

Nesneleri kırmadan kaldırabiliyor olması bu ürünün en büyük özelliği. Bir şarap bardağını bile vakumlu sistemiyle kırmadan kaldırabiliyor ve istenildiği doğrultuda taşımasını gerçekleştirebiliyor.

Harvard Üniversitesi bünyesinde geliştirilen bu yeni robot eli, mayıs ayında Montreal sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı bünyesinde geliştirici ekip tarafından tanıtılacak.

Yorumlar