Orion Span, uzayda otel kurup işletecek
UZAY

Orion Span, uzayda otel kurup işletecek

11-04-2018

Virgin Galactic ve Blue Origin gibi şirketler, uzay maceraları kapsamında uzaya turist göndermeyi de planlıyor. Fakat sadece uzay turizmi için kurulmuş yeni bir şirket var: Orion Span. Şirket uzayda otel kurup insanları taşıyacak, ağırlayacak, özel tecrübeleri tattıracak ve ziyaretleri sonunda Dünya’ya geri gönderecek.

Şirket, uzayda Aurora İstasyonu adıyla bir otel kuracak. Otelin 2021’de tamamlanması ve 2022’den itibaren misafir almaya başlaması bekleniyor.

Otelde kalmanın maliyetine gelince…

Şirket, 12 günlük bir seyahat için her misafirden 9.5 milyon dolar almayı planlıyor. Fiyata her şey değil. Yani öncesinde üç ay eğitim programı, gidiş dönüş ve kalma masrafları dahil.

Otel aynı anda dört kişiyi ağırlayacak. Otelde ayrıca iki de çalışan bulunacak. Bu kişiler sürekli otelde kalmayacak. Yolcularla Dünya’dan gelip Dünya’ya dönecekler.

Otelde şimdiden rezervasyon yapmak ve ilk yolculardan olmak istiyorsanız bugün 80 bin dolarlık depozitoyu ödeyebilirsiniz.

Uzayda otel fikri güzel bir fikir, ancak…

Bu gerçekten güzel bir fikir, ancak sadece bir fikir. Yanıtlanmamış, ‘havada kalan’ çok şey var. Fiyatın yüksek olduğunu düşünebilirsiniz, ancak ABD’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’na Rusya üzerinden gönderdiği astronotların her biri için Rusya’ya 75 milyon dolar ödediğini düşünürseniz, ücret fırsat gibi de duruyor.

Orion Span, taşıma için özel şirketlerle çalışmayı hedefliyor. Virgin Galactic, her bir turist koltuğu için 250 bin dolar kesiyor. Ancak şimdilik herhangi bir ortaklık açıklanmadı. Daha alınacak çok yol var.

Şirket, oteli ABD Houston’da bir tesiste üretmeyi planlıyor. Ancak oteli üretecek tesis henüz ‘üretilmedi’. Orion Span CEO’su Frank Bunger, altı ila dokuz ay içerisinde tesisi inşaata başlamayı planladıklarını söylüyor.

Otelin tek parça olması, yani uzaya fırlatılınca hazır hale gelmesi öngörülüyor. Uzayda modül birleşimi gibi çalışmalar olmayacak. Ancak uzaya gitmek hali hazırda zor ve otel gibi bir şeyi henüz uzaya gönderen olmadığı için bilgi birikimi de sınırlı. Bakalım Orion Span bu renkli hedefi gerçekleştirebilecek mi veya ne zaman gerçekleştirecek…

kaynakca
Kaynaklar