Sanatçı robotun eserleri için sergi açılacak!
DİJİTART

Sanatçı robotun eserleri için sergi açılacak!

12-02-2019

Robotların gitgide geliştiği şu günlerde, soyut Dünya gerçeklerine adım atmayı başaran ilk sanatçı robotun sergisi için hazırlıklar başladı. Ai-Da isimli sanatçı robot, kendi tasarımlarını bu sergide, misafirleriyle paylaşacak.

İlk robotik sanat sergisi 9 Mayıs’ta!

İngiliz kökenli şirket Engineered Arts tarafından geliştirilen yeni nesil robot, çok ciddi bir yapay zeka yazılımından güç alıyor. İnsani çizimler yapma noktasına çok yaklaşan robot, kendi yapay zekasının çizdiği sınırlar içerisinde özgün eserler çıkartabiliyor.

Bugüne kadar üretilmiş en başarılı Humanoid robotlardan biri olduğu öne sürülen robot, ilk aşamada portre odaklı çalışmalar yaptı. Kendisine poz veren canlı veya cansız varlıkları kendi yorumuyla, elindeki kalem sayesinde kağıda aktaran robot; oldukça gerçekçi çizimler çıkarıyor.

Şirketin daha önce çıkarmış olduğu insansı robotlar nedeniyle oldukça büyük bir tecrübesi bulunuyor. Bu yeni sanatçı robotta bunları net olarak görebiliyoruz. Sahip olduğu donanımla diyaloglara dahil olabilen robot, gerçekçi bir deriye ve ağız yapısına sahip. Aynı zamanda görsellikten ödün vermemek adına robotun, bir de gerçeğe yakın saçları bulunuyor.

Esrarengiz robot Ai-Da’nın sergisi Oxford Üniversitesi bünyesinde düzenlenen, “Unsecured Fututes” etkinliği ile 9 Mayıs 2019 tarihinde misafirlere açılacak. Aynı zamanda robot açılışın ilk dakikalarında tüm misafirlerin gözü önünde, canlı bir çizim performansı sergileyecek.

Yorumlar