'Şehir katili' asteroit Dünya’yı teğet geçti!
BİLİM

'Şehir katili' asteroit Dünya’yı teğet geçti!

29-07-2019

Geçtiğimiz günlerde; Dünya’mız, bilim kurgu filmlerini aratmayan bir durumla karşı karşıya kaldı. Bilim insanları, bütün bir kenti yok edecek kadar büyük bir asteroit parçasının, Dünya’mıza çarpmaması için yönünü değiştirdi. Asteroid 2019 OK adı verilen bu asteroit, Dünya'nın bu kadar yakınından geçen en büyük kaya parçası olarak tarihe geçti!

Asteroid 2019 OK, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iki astronomi ekibi tarafından sadece bir kaç gün önce tespit edildi. Ekip durumun farkına varınca hemen harekete geçse bile asteroit parçası, Dünya'ya çok yakın bir mesafedeyken uzaklaştırılabildi. Bu mesafe, Ay’ın Dünya’ya olan mesafesinden bile daha yakın !

 

Büyüklüğü 187 ile 426 feet arasında olan Asteroid 2019 OK, Hiroşima'daki atom patlamasının enerjisinin 30 katından daha fazla bir enerjiye sahip. Bilim insanlarına göre bir şehri yıkmaya yetecek güce sahip olan  bu asteroit, eğer Dünyamıza çarpmış olsaydı; büyük bir nükleer silah etkisi kadar bir yıkım yaratacaktı. Bilim insanları, bu yüzden Asteroid 2019 OK'u ‘Şehir Katili’ olarak nitelendirdi.

 

Ne yazık ki bilinen 20.000 Dünya asteroidi var. Dünya'nın geçmişinde, devasa bir asteroit,  dinozorların neslinin tükenmesine yol açmıştı. Daha modern tarihte ( 2013 Şubat ayı), sadece 66 metre genişliğinde olan Çelyabinsk meteorları ise;  Rusya üzerinden atmosfere girerken aleve dönüşmüş ve 1.500 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Belki de bu yüzden bizi sonlandırabilecek asteroitleri daha yakından tanıyabilmek için eğitim almalı ve güçlü bir uzay kuvveti oluşturmalıyız!

 

 

Yorumlar