Sigara izmariti kullanılarak yüz tespiti yapıldı
BİLİM

Sigara izmariti kullanılarak yüz tespiti yapıldı

03-06-2019

New York’da yerden alınan sigara izmariti kullanılarak yüz tespiti yapıldı. 3D yazıcılarla basıl bu yüzler sergiye konularak, genetik ve 3D baskı sektörünün geleceğine dikkat çekildi.

Sigara izmariti ile yüz hatları tespit edildi

Sigara kullanan kişiler için sigara izmaritini yere atmanın genellikle sıradan bir olay olduğunu söyleyebiliriz. Ancak New York’da yerden alınan bir sigara izmariti, bizlere genetik biliminin ve 3D yazıcıların geleceği hakkında önemli ipuçları verdi.

Genspace isimli laboratuarda gerçekleşen araştırmalarla, yerden toplanan sigara izmaritlerinden DNA analizi yapıldı. Bu analizlerde cinsiyet, burun yapısı, obezite riski, olası göz rengi ve ırk gibi genetik özelliklere bakıldı. Sigara izmariti sahibinin genel yüz hatlarına ulaşan araştırmacılar, bunu bir çizim programı aracılığıyla detaylı hale getirdi. Daha sonra bu çizimler 3D yazıcılarla basılarak, sergiye konuldu.

Elbette bu yüzlerin sigara izmaritini atan kişilerle birebir aynı olduğunu söyleyemeyiz. Genetik ve 3D yazıcının geleceğine dikkat çekmek istenilen sergideki yüzler, sadece ana hatlar bakımında benzerlik gösteriyor.

Aşağıdaki video ile çalışma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca proje hakkındaki teknik bilgiler github’da paylaşıldı.

Yorumlar