Slovakya’da bir eski cep telefonu müzesi
DİJİTART

Slovakya’da bir eski cep telefonu müzesi

08-09-2017

Birçok insanda akıllı telefon dönemi öncesine ait bir ya da iki telefon bulunuyor olabilir ancak Slovakyalı Stefan Polgari‘de 1300 farklı model ve toplam 3500 adet var. Polgari bir cep telefonu müzesi kurmuş.

Slovakya’nın Dobsina kentinde oturan 26 yaşındaki Polgari’nin teknoloji ile arası hep iyiydi. 15 yaşındayken internette cep telefonu incelemeleri yapmaya başladı. Çok geçmeden elinde Nokia, Alcatel, Sagem, Ericsson ve birçok markanın telefonu birikti. Fakat koleksiyonu gerçek anlamda 2 yıl önce oluşmaya başladı.

Bir kişinin yaklaşık 1000 telefondan oluşan koleksiyonunu birkaç bin euro bedelle satın alan koleksiyoncu, geçen sürede eksik modelleri envanterine eklemek üzere araştırmalar yaptı ve yenilerini ekledi.

Kendisi bugün 3500 eski cep telefonunun sahibi. Söylediğine göre telefonların yarısı çalışır durumda.

Evini müzeye çevirdi, randevuyla ziyaretçi alıyor

Stefan Polgari, son 20 yılda teknolojinin nasıl geliştiğine hayret ettiğini söylüyor ve telefon koleksiyonu da bunun yaşayan kanıtı. Evinin iki odasını müzeye çeviren Polgari, müzesini ziyaret etmek isteyenleri randevuyla kabul ediyor. Ola ki Slovakya’ya yolunuz düşerse ve ziyaret etmek isterseniz, müzenin internet adresi de http://muzeummobilov.sk/