Snapchat aktif kullanıcı sayısını yeniden artırdı
UYGULAMA

Snapchat aktif kullanıcı sayısını yeniden artırdı

24-07-2019

Sosyal medya uygulamalarından biri olan Snapchat, Instagram’a eklenen hikaye özelliği ile bir dönem çok fazla kullanıcı kaybetti. Ancak şirket tarafından açıklanan raporlara göre, günlük 13 milyon aktif kullanıcı eklenmesiyle Snapchat canlanmaya devam ediyor. Snap’in günlük aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 3 ay önce 190 milyondu. Son verilere göre uygulamanın kullanıcı sayısı 203 milyon oldu. Bu artış Snap için sevindirici bir gelişme niteliği taşıyor.

Android kullanıcıları, Snap uygulamasının kalitesinin düşük olmasından şikayetçiydi. Bu şikayetler üzerine Snap, Android uygulamasının güncellenmiş ve optimize edilmiş versiyonunu piyasaya sürdü. Snapchat’in yeni sürümü kullanıcıları, daha fazla fotoğraf göndermeye teşvik ediyor. Dünya nüfusunun çoğunun bir Android cihaz kullandığını göz önüne alırsak, yeniden tasarlanan uygulama insanlarda ilgi uyandırdı.

Snap’in herkese hitap edecek arayüz çalışmalarına yaptığı yatırım karşılığını veriyor. Oluşturduğu çeşitli yüz filtreleri de Snap’in büyümesinde oldukça etkili oldu. Yapılan araştırmalara göre, 7 ile 9 milyon arasında kullanıcı Snap’e katılma nedenlerinin yüz filtreleri olduğunu söylüyor.

Snap, karşı cinsiyete benzeme ve bebek gibi görünmeyi sağlayan filtreler sayesinde kullanıcıların dikkatini çekti. Kullanıcılar, filtre sonuçlarını sosyal medyada hızla paylaştı. Bu paylaşımlara birçok ünlü de dahil oldu.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar için veri kullanım kısıtlaması bulunuyor. Bu nedenle, yurt dışında büyümek isteyen şirketler için veri maliyetlerinin düşük tutulması önemlidir. Şirket, bir milyardan fazla kişiye hizmet veren telekomünikasyon şirketleri ile ortaklık yaptı. Böylece, veri maliyetlerini yönetebilecek.

2019 yılında şirket, dünya genelinde 750 milyondan fazla insan tarafından konuşulan Hintçe, Pencap, Marathi, Gujarati, Vietnamca ve Urduca dahil olmak üzere uygulamaya yeni diller ekledi. Dillerin çoğunun Hindistan’da konuşulduğu göz önüne alınırsa, Snap’in Hindistan’da büyümek istediği görülüyor.

Los Angeles’ta bir etkinliğe katılan şirket, ünlü mekanlardan bazılarına yeni bir yaşam getireceğini duyurdu. Snapchat kullanıcıları tarafından tasarlanan objektifler, Eyfel Kulesi gibi yerleri animasyonlu karakterlere dönüştürecek. Ayrıca şirket, reklamlarla kullanıcıların dikkatini çekmeyi planlıyor. Bunun için şirket, Tinder ve görüntülü sohbet uygulaması Houseparty ile anlaşma sağladı. Yeni oyun platformuyla da Snap’in büyüme çalışmaları devam ediyor. Snap, kullanıcı katılımının gelecek yıllarda da artarak devam edeceğini umut ediyor.

Yorumlar