SpaceX’in roketi, iyonosferde delik açmış
DİJİSPOR

SpaceX’in roketi, iyonosferde delik açmış

02-04-2018

Elon Musk‘ın uzay şirketi SpaceX‘in Ağustos 2017’de gerçekleştirdiği bir kargo teslimatı, uzaya çıkarken iyonosferde delik açmış. Bunun sebebi ise roketin çok hafif bir yükle, yaklaşık yarım tonluk bir yükle havalanması.

Roketler normalde yerçekimiyle mücadele için kalkıştan kısa bir süre sonra yataya yakın bir eğiklikle uçmaya başlıyorlar. Ancak SpaceX’in Ağustos 2017‘de gerçekleştirdiği Falcon 9 fırlatılışı bir istisna oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘na Dragon kapsülü ile kargo taşıyan roket o kadar hafifti ki kalkıştan sonra bu hareketi yapmaya ihtiyacı yoktu ve kumandanın başındaki isimler de roketi öyle yönlendirdi. Dik bir şekilde kalkış yapıp dik ilerleyen roket, iyonosferde 800 kilometrelik delik açtı. Roket yüzünden lokal manyetik fırtına oluştu, bölgedeki GPS sinyalleri bir süre karıştı.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz:

Taşı suda sektirerek atarsanız su yüzeyinde çok az etki bırakır. Ancak taşı suya dik bir şekilde bırakırsanız ciddi miktarda su sıçratır ve dibe doğru kısa süreli bir hava deliği açarsınız.

Yarım tonluk Dragon kapsülünün fırlatılışında da durum aynen buydu. İyonosferdeki delik kalıcı değildi. Her şey 3 saat sonra normale döndü.

 

Yorumlar